.Teorijas par kreilības rašanās cēloņiem
Literatūras avotos var lasīt atšķirīgas – gan zinātniskas, gan arī vairāk mītiskas hipotēzes par kreilības izcelsmi. Viena vispārpieņemta viedokļa uz šo brīdi vēl nav. Dažādi pētījumi par noteicošajiem kreilības izcelsmes faktoriem uzskata:
- Gan iedzimtos;
- Gan traumatiskos;
- Gan sociālos.
1.1.Iedzimtie faktori
Risinot kreilības problēmas zinātnieki ir izstrādājuši ģenētiskus modeļus, kas cenšas izskaidrot iespēju mantot vadošo roku no paaudzes paaudzē. Vienā no pirmajiem modeļiem tika izvirzīts pieņēmums, ka pastāv īpaši gēni, kuri ir “atbildīgi”par cilvēka vadošo roku. Vienu no šī gēna alēlēm jeb veidiem nosaucot par “labrocības gēnu”, bet otru par “kreilības gēnu”. Saskaņā ar šo teoriju kreiļi būs tie bērni, kuri no abiem vecākiem mantos “kreilības gēnu”. Tātad, ja abi vecāki ir kreiļi, tad viņu bērni saskaņā ar šo teoriju var būt tikai kreiļi. Taču pētījumi rāda, ka 54% bērnu, kuru vecāki ir kreiļi, piedzimst par labročiem.
Zinātnieki Džere Levi un Tomass Nagilaki izveidoja sarežģītāku ģenētisku modeli, kurā vadošo roku nosaka divi atšķirīgi gēni. Viens no tiem nosaka dominējošo smadzeņu puslodi, bet otrs – kuru roku dominējošā smadzeņu puslode izvēlēsies par vadošo. Šis modelis labāk paskaidro kreilības iedzimtību starp radiniekiem, tomēr nav uzskatāms par pilnīgu.
Pētījumos veiktie rezultāti atklāj:
“Vecākiem, kuri ir labroči bērns kreilis sastopams 0,02% gadījumu. Savukārt, ja viens no vecākiem ir kreilis, šī iespēja palielinās līdz 0,17% gadījumu. Bet, ja abi vecāki ir kreiļi, iespēja, ka bērns būs kreilis pieaug līdz 0,46% gadījumu.” 9:1-2
Šos rezultātus nevar uzskatīt par precīziem, jo nosakot vadošo roku, liela loma ir arī videi, kurā bērni dzīvo. Vecāki kreiļi var dot saviem bērniem ne tikai gēnus, bet arī savu dzīves pieredzi. Bērns skatās sev tuvajos cilvēkos kā spogulī un, iespējams, var izveidoties par kreili tāpēc, ka cenšas atdarināt. Tomēr ir pierādīts, tādēļ, ka tikai bērns vēlas atdarināt, un viņam vadošā ir smadzeņu kreisā puslode, par kreili nekļūs.
…