Mūsdienīgajā sabiedrībā kredīta un aizdevuma attiecības kļūst arvien populārākas. Cilvēks spēj sev iegādāties jebko, pat ja viņam nav visas summas. Bankas saņem peļņu no tā ka aizdod cilvēkiem naudu savu vajadzību apmierināšanai.
Referāta temats ir kredītprocentu likmju dinamika Latvijā no 1998. – 2005. gadam. Kredīti un to procentu likmes ir pašlaik viens no ekonomikas aspektiem, kuru ir jāzina cilvēkam, kurš ir ieinteresēts kredīta paņemšanā. Katram cilvēkam neskatoties no viņa profesijas, dzimuma un citiem daudziem pazīmēm ir nepieciešami zināt vai viņa naudas izmantojums un ieguldījums ir efektīvs vai nē. Es arī piederu pie tādiem cilvēkiem un ar šo referātu gribu paplašināt savas zināšanas man aktuālajā tēmā.
Referāta mērķis ir izanalizēt procentu likmju svārstības noteiktā laika periodā un izpētīt to ietekmējošos faktorus. Tiek analizētas procentu likmju izmaiņas uz valsts ekonomisko rādītāju pamatā, kuri iespaido procentu likmju lielumu.
Referāts sastāv no divām daļām: viena ir teorētiskais pamatojums, kur ir sniegta ieskats kreditēšanas un procentu likmju vispārējā teorijā; otra ir rādītāju analīze ar mani novērotām sakarībām un secinājumiem, pamatojoties uz teoriju.
Dati ir ļoti plaši, tāpēc visas palīgtabulas ar izejas datiem atrodas pielikumos viegla apskatāmā formā.
Lai savu darbu teorētiski pamatotu, es izmantoju dažādu Latvijas banku un kredītiestāžu mājas lapas, lai pamatojoties uz banku sniegtajiem pakalpojumiem, padomiem un pieredzi izveidotu ieskatu teorijā. Grāmatās informācija galvenokārt akcentējas uz citiem valstīm, nevis uz Latviju. Otra daļa sastāv no Centrālā Statistikas Biroja datiem, kā pamats analīzei. Daži datu nāk no Latvijas Bankas mājas lapas.…