Kuģa stiprības kontrole ekspluatācijas laikā
Kuģa ekspluatācijas laikā sakarā ar tāslodzes izmaiņām (dedveita maiņa) mainās arī kuģa kopējā un vietējā stiprība. Neracionāla kravas izvietošana uz kuģa var izsaukt lielu lieces momentu mideļa plaknē, kas var pārsniegt pieļaujamo, tā apdraudot kuģa korpusa stiprību.
Pašreiz ir izstrādātas vairākas metodes kuģa korpusa kopējās un vietējās stiprības kontrolei tā ekspluatācijas laikā. Šo metožu pamatā ir: normatīvi, tehniskā dokumentācija, aptuvenu aprēķinu metodes un speciālā aparatūra.
Saskaņa ar kuģu klasifikācijas sabiedrību noteikumiem uz kuģa jābūt konstruktoru birojos izstrādātai un saskaņotai ar attiecīgo klasifikācijas sabiedrību “Kuģa noturības un stiprības informācijai”, kurā ir obligāti iekļautas dažādas kuģa korpusa stiprības kontroles diagrammas, atkarībā no slodzes sadalījuma dažādos ekspluātācijas gadījumos. Šī kuģa stiprības kontroles diagrammas, atkarībā no slodzes sadalījuma dažādos tā ekspluatācijas gadījumos. Šī kuģa korpusa stiprības informācija palīdz kuģa vadītājiem izvēlēties optimālāko kravas izvietojumu uz kuģa un novēsts gadījumus, kad faktiskais lieces moments pārsniedz pieļaujamo.
Tāpat uz kuģiem uzstāda speciālu aparatūru kuģa korpusā radušos spriegumu noteikšanai un tā starpības kontrolei. Kuģa korpusa stāvoklim tā ekspluātācijas laikā seko līdzi kuģu klasifikācijas sbiedrības, veicot to apskates.
Ja uz kuģa speciālas tam izstrādātas borta datorprogrammas, tad kuģa kopējā stiprības kontrole notiek automātiski, vienlaicīgi ar kuģa slodzes un noturības aprēķiniem. …