4.Nobeigums
Gan austrumu, gan rietumu kultūrā krāsu simbolisms ir ļoti nozīmīgs, jo tas izsenis radies daudzus gadus atpakaļ un tauta to ir mantojusi no saviem seņčiem, tāpēc to var arī uzskatīt kā tradīciju.
Krāsu simbolika vairāk nozīmīga ir austrumu valstīs. Līderi ir Ķīna un Japāna. Ķīnas kultūrai ir nozīmīga vieta pasaules kultūrā, pateicoties Ķīnas kultūras vēsturei un ieguldījumiem. Ķīnas kulinārija, māksla, dejas, glezniecība un rakstniecība ir pazīstamas visa pasaulē, kas kļuva par iemeslu lielam tūristu skaitam pēdējos gados. 2019.gadā tūristu skaits Ķīnā sastādīja 143 miljnus. (Travelchina, 2019)
Atšķirības krāsu simbolikā ir būtiskas ne tikai starp austrumu un rietumu valstīm. Tikai starp austrumu valstīm ir būtiskas atšķirības. Ja Ķīnā violetā krāsa apzīmē bagātību, tad Indijā – nāvi. Japānā sarkana krāsa ir briesmu un terora krāsa, savukārt, Ķīnā un Indijā – mīlestības krāsa. Kopīga krāsu nozīme visām austrumu valstīm ir baltai un melnai krāsai. Rietumu valstīs krāsu simbolikai nav tik liela nozīme kā austrumu valstīs. Rietumu valstis pārņēma simboliku no reliģijas priekšstatiem. Pārējā krāsu simbolika radās salīdzinoši nesen, jo tā saistās ar mūsdienu procesiem. Mūsdienās krāsu simbolisms ir visur, apģērbā, tradīcijās, kultūrā, modē. (Miller, 2014)
…