Lai nodrošinātu uzņēmuma ritmisku darbību, izvairītos no pārtraukumiem ražošanā, pakalpojumu sniegšanā un pārdošanas procesā, katrs uzņēmums plāno, veido un saglabā optimālo krājumu apjomu, kas nepieciešams tā darbībai. Piemēram, zemnieku saimniecība nodrošinās ar minerālmēsliem, sēklu, degvielu, rezerves daļām, lopbarību; celtniecības uzņēmums – ar dažādiem celtniecības, pārstrādes materiāliem, degvielu; trikotāžas izstrādājumu salons – ar deģiem, dziju pogām; tirdzniecības uzņēmums – ar attiecīga sortimenta preču krājumiem. Savukārt ražošanas uzņēmumi iegādājas materiālus un izejvielas, kurus ražošanas procesa rezultātā pārveido gatavā produkcijā. Celtniecības firmām nozīmīgu krājumu daļu veido nepabeigto pasūtījumu vērtība.
Pārskata perioda beigās krājumu atlikumi tiek atspoguļoti gada pārskata bilancē, bet to izlietojums – peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Uzņēmuma grāmatvedībai ir jānodrošina precīza informācija gada pārskata sastādīšanai par uzņēmuma krājumiem, kā arī uzņēmuma vadībai krājumu kontrolei.
Krājumi un to uzskaites īpatnības ir aktuāls temats, jo tie ir katra uzņēmuma apgrozāmo līdzekļu sastāvdaļa un kuri ir nepieciešami, lai nodrošinātu uzņēmuma nepārtrauktu darbību.
Darba mērķis – analizēt krājumu būtību un to uzskaites īpatnības ražošanā.
Šā mērķa sasniegšanai tika izvirzīti šādi uzdevumi:
1.raksturot krājumu jēdzienu un ekonomisko kategoriju,
2.analizēt krājumu uzskaiti ražošanas uzņēmumā,
3.izanalizēt krājumu veidu raksturojumu, krājumu novērtēšanas metodes un krājumu uzskaites metodes,
4.raksturot krājumu uzskaites dokumentāciju,
5.izanalizēt krājumu inventarizācijas gaitu.
…