Katru darbību, kas traucē ekonomiskajai attīstībai, ir jācenšas novērst. Kā tika iepriekšējā nodaļā aprakstīts, korupcija neveicina ekonomisko attīstību, tā to bremzē.
Ar korupcijas novēršanu parasti saprot tādu pasākumu kompleksu dažādās sfērās valstī vai starptautiskajās vidē, kuru mērķis ir korupcijas ierobežošana, apkarošana vai novēršana. Katrai valstij ir sava pieredze korupcijā, tām ir atšķirīga vēsture, politika un ekonomika. Arī korupcijas ierobežošana, izrietot no iepriekšējā ir atšķirīga, taču mērķis ir kopīgs – novērst šo negatīvo parādību, kas nodara zaudējumus valstij, tās ekonomikai.
1. Valsts stratēģija korupcijas novēršanā un apkarošanā
Lai efektīvi cīnītos ar korupciju, KNAB ir izstrādājis Korupcijas novēršanas un apkarošanas valsts stratēģiju. Tās mērķis ir nodrošināt Latvijas iedzīvotāju uzticību likuma varai, saimniecisku attīstību un labklājību, veidojot godīgu, demokrātisku valsti, kurā tie, kam ir uzticēta vara, atbildīgi kalpo sabiedrībai un ir brīvi no korupcijas. Stratēģijā pirmo reizi ir salikti visi pretkorupcijas politikas elementi kopā sakārtotā un, kas ir īpaši svarīgi, saprotamā veidā.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas stratēģijas principi:
1) likumības ievērošana;
2) atklātība un atbildība;
3) valstiska griba cīnīties pret korupciju un sadarbība vienota mērķa sasniegšanā;
4) kompleksa pieeja cīņā pret korupciju:
- korupcijas apkarošana;
- korupcijas novēršana;
- sabiedrības izglītošana;...…