Korupcijas jēdziens
Tāpat kā jebkurai sarežģītai sociālai parādībai, korupcijai nav vienotās definīcijas. Tāpēc, pirms ķerties pie korupcijas krimināltiesiskā raksturojuma, ir nepieciešams definēt, kas ir korupcija un ko autore dotā darba ietvaros sapratīs ar šo jēdzienu.
Korupcija – latīņu val. corruptio – bojāšana, uzpirkšana, amorālisms, samaitātība. Visvienkāršākā korupcijas definīcija – ierēdņu un valsts amatpersonu, kā arī sabiedrisku un politisku darbinieku piekukuļošana un pērkamība. Juridisko terminu vārdnīca korupciju definē kā valsts varas un pārvaldes institūciju amatpersonu ļaunprātīgu sava dienesta stāvokļa izmantošanu vai citādu, ar likumu aizliegtu darbību aiz mantkārības vai citas personīgas ieinteresētības, kas rezultātā viņi nonāk ietekmējamā stāvoklī un atkarībā no uzņēmēju, finanšu vai citādiem grupējumiem, ar ko tiek apdraudēta amatpersonas spēja ievērot savā dienesta darbībā valsts intereses. Juridiskajā literatūrā un normatīvajos aktos var atrast vēl daudz dažādas korupcijas definīcijas, kas ir visai atšķirīgas.
Pasaulē joprojām nav vienotās korupcijas definīcijas, kas precīzi un viennozīmīgi atspoguļotu šīs parādības būtību. Eiropas un pasaules mēroga valstu un starptautiskās institūcijas (Eiropas Savienība, Eiropas Padome, Apvienoti Nāciju Organizācija u.c.) izstrādā vienotus un unificētos noteikumus un konvencijas korupcijas novēršanas un apkarošanas jomā, iekļaujot tajās arī korupcijas definīcijas. Tomēr tās netiek uzspiestas kā vienīgā patiesība, dodot tikai vispārīgu ievirzi korupcijas jēdziena izpratnē, ļaujot valstīm papildināt šo jēdzienu atbilstoši nacionālajām īpatnībām. Starptautiskās konvencijas pēc būtības ir tikai tipveida dokumenti, kas nosaka tikai pašas vispārīgākās normas, kuras ir kā vadlīnijas valstīm, kas šai konvencijai ir pievienojušas.
…