Referāta mērķis ir pēc iespējas plašāk izprast to parādību, ar kuru mēs mēdzam saprast korupciju. Mēs centīsimies noskaidrot dažādus Latvijas amatpersonu viedokļus par korupcijas situāciju valstī, kā arī izklāstīt konkrētus ārzemju neatkarīgu ekspertu secinājumus šajā jautājumā tēžu veidā. Kā zināms - korupcija nebūt nav vienīgi Latvijai raksturūga parādība, tāpēc ielūkosimies arī ASV korupcijas sistēmā un pieredzi cīņā ar to. No 1995.gada 21.septembra valstī ir spēkā “ Korupcijas novēršanas likums ”. Noskaidrosim šī likuma mērķus un galvenos noteikumus, kā arī tā reālo ietekmi uz korupcijas samazināšanu valsts pārvaldes struktūrās - trūkumus un labās puses. Tā kā temats ir samērā plašs, nepretendējam uz tā izsmeļošu izklāstu, bet savu iespēju robežās centīsimies atspoguļot galvenos priekšstatus un reālo situāciju valstī korupcijas novēršanas jomā, kā arī apskatīt galvenos iemeslus, kāpēc šāda situācija ir radusies.
Nevienam Latvijas pilsonim nav noslēpums, ka Latvijā dažādos līmeņos - gan muitā, Valsts ieņēmumu dienestā, kā arī ierēdņu vidū pastāv korupcija. Arī Latvijas valdība nenoliedz šo faktu. Lai labāk izprastu šo jautājumu vispirms būtu jānoskaidro, kas tad īsti ir korupcija?
Ar to var saprast vairākus Kriminālkodeksa pantus nodaļā par amatnoziegumiem, bet ar to jēdziens “ korupcija” nebūt nav izsmelts. Korupcijas jēdziens ir daudz plašāks. Korupciju varētu definēt kā amatpersonas dienesta stāvokļa izmantošanu jebkādos veidos savās materiālajās, nevis valsts interesēs. Atbildot uz jautājumu, kā tad var nošķirt to, vai darbība ir bijusi pretēja valsts interesēm vai nē, no likumdevēja puses atbilde ir vienkārša - ja ir materiālā ieinteresētība, tad darbība ir bijusi pretēja valsts interesēm, jo savādāk šī krasi negatīvā parādība nav novēršama.
“Eiropas Savienības eksperti, kuru uzdevums bija ilgstošākā laika periodā pētīt situāciju Latvijā, ir sastādījuši ziņojumu Eiropas komisijai, kurā tiek apgalvots, ka daži augstāko līmeņu valdības pārstāvji, tā pat kā viszemāko rangu muitas darbinieki ir iesaistīti šādā rīcībā.”…