Referātā tiek apskatīta korespondences analīze un citas daudzdimensiju analīzes metodes: strukturālās izlīdzināšanas modelis, „neironu” tīklu metode un „sociālo tīklu” metode.
Referāta mērķis ir izprast korespondences analīzes, strukturālās izlīdzināšanas modeļa, „neironu” tīklu metodes un „sociālo tīklu” metodes būtību, apgūt metožu teorētisko bāzi.
Referāta uzdevumi:
apskatīt korespondences analīzes, strukturālās izlīdzināšanas modeļa, „neironu” tīklu metodes un „sociālo tīklu” metodes teorētisko bāzi;
apkopot informāciju un raksturot katru metodi;
ar piemēru palīdzību sniegt katras metodes skaidrojumu;
minēt metožu pielietošanas iespējas;
izdarīt secinājumus.
Referāta mērķa sasniegšanai un uzdevumu izpildei tika izmantoti 8 literatūras avoti.
Referāts sastāv no 17 lpp., tajā ir iekļauti 8 attēli, 3 tabulas un 1 pielikums.
Korespondences analīzes būtība un aprēķina gaita
Korespondences analīze (Correspondence Analysis) ir metode uztveramu attēlu – karšu veidošanai, izmantojot bināros datus. (, 595)
Korespondences analīze ir paņēmiens, kas ļauj attēlot grafikā jeb kartē mainīgo lielumu kategoriju apvienības, tādējādi nodrošinot jebkuras sistēmas vai datu struktūras vizuālo atspoguļošanu. Šī metode ir vērtīgi skatīt kā noderīgu papildinājumu tādām formālām metodēm kā log-lin vai log-log modelim.(, 74)
Korespondences analīzes rezultāti tiek uzskatāmi parādīti attēlā - kartē, kurā attālumi starp punktiem izsaka līdzību starp dažādiem objektiem. Korespondences analīzei piemīt trīs raksturīpašības:
1.tā ir kompleksā metode, jo attēls-karte balstās uz objektu un to aprakstošo īpašību (ko definē pētnieks) apkopojumu.
2.Analīzes tiešākais pielietojums ir attēlot mijiedarbības starp mainīgo kategorijām. Šī mijiedarbība ir pamats attēlu-karšu veidošanai.…