Jebkurai lietai, tiesībām, iespējām ir sava vērtība gan lietotam automobīlim un patentam, gan uzņēmumam. Pie pašreizējiem Latvijas ekonomikas attīstības tempiem, virzīšanos uz Eiropas Savienību, kā arī visas ekonomikas globalizācijas tempiem arvien aktuālāks ir jautājums par uzņēmuma vērtību, kas uzņēmuma vadībai ļautu apzināties uzņēmuma tirgus vērtību, kuru varētu izmantot plānojot uzņēmuma tālāko darbību, piemēram, kā iespējamo garantiju sniegšana kredītiem, pie uzņēmuma apvienošanās būs zināma uzņēmuma vērtība, kura figurētu pārrunās utt.
Tirgus ekonomikas teorijā eksistē divas vērtības – maiņas vērtība un lietošanas vērtība. Tiek uzskatīts, ka tirgus ekonomikas apstākļos primāra ir maiņas vērtība – tirgus cena, arī tādā gadījumā, ja neeksistē pilnīgas konkurences. Otra vērtība tirgus ekonomikā ir, mantas lietošanas vērtība, kas tiek izteikta naudā. Šo vērtību nosaka mantas spēja nākotnē dot labumu vai peļņu.
Šī referāta mērķis ir noskaidrot kā un cik lielā mērā kontrolings, kurš ieviests uzņēmumā ietekmē tā vērtības maiņu, kā arī noskaidrot kā ieviešot kontrolingu uzņēmumā, kurā tas neeksistēja, izmainās tā vērtība gan maiņas vērtības, gan lietošanas vērtības skatījumā.
Lai pilnībā varētu izvērtēt kontrolinga ietekmi uz uzņēmuma vērtību ir būtiski noskaidrot ceļu kā uzņēmuma vērtība tiek aprēķināta.
Uzņēmuma vērtēšanā izmanto trīs metodes, tās ir aktīvu metode, ienākumu metode un tirgus datu salīdzināšanas metode. Būtiski noskaidrot tieši kā katra metode apskata uzņēmumu un tādēļ tās tiks aplūkotas sīkāk.
Katras metodes aprēķinātā vērtība ir atšķirīga, taču konkrētam vērtēšanas gadījumam vajag par uzņēmuma vērtību pieņemt vienu no šo metožu iegūtām vērtībām, vērtību kombinācija ( ar dažādiem svara koeficientiem ) būtībā nav pieļaujama, jo tas neatspoguļos objektīvo tirgus vērtību. …