Vārds kontrole tāpat kā vārds vara ļoti bieži izraisa negatīvu attieksmi, jo daudziem cilvēkiem tas nozīmē pastāvības ierobežošanu, piespiešanu darīt to, ko negribas darīt. No vienas puses tā ir, kontrole nozīmē stingru uzraudzību un pakļautības nodrošinājumu, bet no otras puses – kontrole saistīta ne tikai ar ierobežojumiem un pārbaudēm. Tā ir ļoti svarīga un nepieciešama menedžmenta funkcija. Plānošanas procesā tiek noteikti organizācijas mērķi un to īstenošanas virzieni, organizēšana nodrošina iespēju lietot visas organizatoriskās metodes, lai sasniegtu šos mērķus, motivēšana saistīta ar svarīgām mērķu sasniegšanas metodēm. Bet kā menedžeris var pārbaudīt, vai mērķis patiešām ir sasniegts? Kā organizācija var salīdzināt plānu faktiskajiem rezultātiem? Kā novērtēt organizācijas darbību noteiktā periodā un ņemt vērā šo vērtējumu nākamajā periodā? Tas viss var nodrošināt darbību pēc kārtas nevis pēc svarīguma. Kontroles mērķis ir konstatēt kļūdas un trūkumus, lai novērstu to atkārtošanos.
Mana referāta mērķis ir noskaidros cik lielu lomu ieņem valsts kontrole valstī. Savā referātā es pievērsīšos šādiem jautājumiem:
1.) Kas ir kontrole?
2.) Kāds ir kontroles veidu iedalījums?
3.) Kāda ir valsts kontroles būtība?
4.) Kādas ir valsts kontroles organizācijas īpatnības pārvaldes procesā?
Kontroles jēdziens
Kontrole ir neatņemama pārvaldes sastāvdaļa.
Kontrole - ir uzraudzība pār plānu izpildi un nepieciešamie plānu labojumi, lai piemērotos iekšējās un ārējās vides izmaiņām un sasniegtu organizācijas mērķiem1.
Kontrole – jebkura vadības, valdes vai citu pušu rīcība, lai uzlabotu risku vadību un nodrošinātu izvirzīto mērķu sasniegšanu. Vadība plāno, organizē un virza darbību izpildi tā, lai nodrošinātu saprātīgu pārliecību par to, ka organizācijas mērķi tiks sasniegti.
Kontrole – (control, Kontrolle, контроль) – pārraudzība, pārbaude, revīzija. Mērķis ir konstatēt kļūdas un trūkumus, lai novērsu to atkārtošanos.2
Kontrole ir uzraudzība pār plānu izpildi, nepieciešamie plānu labojumi, lai piemērotos iekšējās un ārējās vides izmaiņām un sasniegtu organizācijas mērķus. Kontroles mērķis ir noteiktā laikā nodrošināt vadītājus ar objektīvu informāciju par stāvokli organizācijā, salīdzinājumā ar plānoto un attiecīgajiem darbības rādītājiem.
Kontrole organizācijā veic šādas funkcijas : palīdz organizācijai piemēroties mainīgajiem apstākļiem; ierobežo kļūdu rašanos; palīdz organizācijai atrisināt problēmas; veicina izmaksu samazināšanos…