Kontrole ir uzraudzība pār plānu izpildi un nepieciešamie plānu labojumi, lai piemērotos iekšējās un ārējās vides izmaiņām un sasniegtu organizācijas mērķus.
Darba vadītāji kontroles funkciju sāk no tā brīža, kad tiek noteikti organizācijas mērķi un uzdevumi. Kontrole arī policijas darbā ir ļoti svarīga funkcija, galvenokārt, lai nodrošinātu sabiedrisko mieru un kārtību, lai sabiedrība justos aizsargāta un droša (par savu veselību, dzīvību un īpašumu). Ja netiek veikta kontrole, tad policijas darbā bieži vien sākas haoss un ir grūti saskaņot dažādu grupu darbību, bet mūsu darbā to nedrīkst pieļaut, jo tad rodas haoss valstī un tas var beigties ar sabiedrības lielu ne apmierinātību kā arī ar masu manifestācijām. Piemēram, ja ir ieplānots kāds liels masu pasākums, tad darba vadītājam ir jārīkojas pēc noteiktā plāna, ko ir izstrādājusi noteiktā institūcija.
Kontroles nepieciešamību nosaka:
- nenoteiktība;
- krīzes situāciju paredzēšana;
- panākumu nodrošināšana.
Nenoteiktība. Izstrādājot kāda pasākuma darbības plānu, vērā tiek ņemts tikai pašreizējā situācija un nākotnes prognozes, kas var būt ļoti precīzas, bet tomēr tās ir tikai prognozes, kas rada nenoteiktību. Dažādi faktori var ietekmēt iecerēto plānu īstenošanu, piemēram, likumu maiņa, sociālo vērtību izmaiņas, teritorijas izvietojums un citi mainīgie lielumi, kas ir cieši saistīti ar dotajiem plāniem. Lai nodrošinātu kvalitatīvu procesa norisi, lai uzdevums tiktu veikts tā, kā ieplānots, ir nepieciešama patstāvīga saikne starp vadītāju un padoto.
…