Tirgus ekonomika nosaka uzņēmēja rīcību pētīt un apmierināt pieprasījumu, organizēt tikai pieprasītu produktu ražošanu un visu darīt tā, lai nodrošinātu peļņu tagad un arī nākotnē. Tirgus piespiež uzņēmēju patstāvīgi domāt par uzņēmuma darbības efektivitātes paaugstināšanu, par nepieciešamajām izmaiņām un uzņemties atbildību par pieņemto lēmumu sekām.
Kā zināms, tad Latvijai viens no prioritārajiem uzdevumiem ir iestāšanās Eiropas Savienībā, kurā noteikta brīva kapitāla, brīva preču, pakalpojumu un darbaspēka kustība starp Savienības dalībvalstīm. Tas nozīmē, ka uzņēmējiem jāsagatavojas daudzām būtiskām pārmaiņām ekonomiskajā dzīvē, jāiemācās vadīt savu produktu tirgū. Lai uzņēmējs varētu sekmīgi ar savu produkciju ieiet tirgū, viņam jāveic rūpīga izpēte un analīze. Pie tam, izstrādājot mārketinga lēmumus, jāņem vērā izmaiņas, kas notiek sociālajā jomā un tehnoloģijās. Šim nolūkam ir nepieciešams īpašs darbības veids- menedžments.
Menedžments ir darbību komplekss, ieskaitot plānošanu, organizēšanu, motivēšanu un kontroli, kas ir vērsts uz organizācijas darbinieku, finansu, materiālu un informācijas resursu pilnīgāku izmantošanu, lai organizācijas mērķus sasniegtu ar augstāku efektivitāti.
Šajā darbā es vēlos sīkāk apskatīt vienu no menedžmenta funkcijām, tā ir kontrole.
Kontroles jēdziens.
Termins “kontrole” nav viennozīmīgs. Tulkojot no franču valodas vārds kontrole nozīmē – pārbaudes dokumentu, kas tiek noformēts 2 eksemplāros vai 2 pierakstos.
Ilgākā laika periodā kontroles jēdziens tika saistīts ar dokumentu pareizu sastādīšanu, lielapjoma žurnālu ierakstiem un tml. Kontrole kā parādība tiek asociēta galvenokārt grāmatvežiem, kasieriem, finanšu darbiniekiem. Vārdnīcās un enciklopēdijās kontrole tiek noteikta- kā kaut kā pārbaude; to vai citu darbību pārbaudes pareizība rūpniecības nozarē un vadības nozarē; novērošana ar mērķi pārbaudīt; iestāde vai kāds, kas nodarbojas ar uzskaišu pārbaudi.…