1. KONTRACEPCIJAS NOZĪME CILVĒKA DZĪVĒ
Mūsdienās kontracepcijai ir ļoti liela nozīme. Tie ir līdzekļi, kas aizsargā no grūtniecības iestāšanās. Kontracepcijas tika atklāta tikai pirms 40. gadiem. Tā ir samazinājusi abortu skaitu visā pasaulē, jo mūsdienās tā tiek ļoti plaši reklamēta un ir viegli pieejama. Tas nozīmē, ka kontracepcijas mehānisko līdzekļu neizmantošana rada nepatīkamas sekas, kas ir STS, HIV,AIDS un nevēlama grūtniecība.
Dzimumdzīve ir ļoti svarīga pieaugušo dzīves sastāvdaļa. Labu saskaņu ģimenē nodrošina ne tikai laulāto psiholoģiskā saderība sadzīves jautājumos, bet arī pilnvērtīgas dzimumattiecības starp tiem. Dzimumdzīvi vajadzētu uzsākt tikai tad kad abi partneri ir pārliecināti, ka mīl viens otru. It īpaši tad, ja var iestāties nevēlama grūtniecība. Pirms stāšanās dzimumattiecībās abiem partneriem jāpārrunā, kā no tās izsargāties. Meitenēm ieteicams konsultēties ar ginekologu, kurš ieteiks vispiemērotāko kontracepcijas līdzekli. Palīdzību iespējams meklēt Latvijas ģimenes plānošanas un reprodukcijas centrā, kur tiek pieņemti arī neprecēti pāri.
Taču katrai kontracepcijas metodei ir savi trūkumi, neviena no tām nav 100% droša, tādēļ dzimumattiecības būtu vēlams uzsākt tikai tad, ja abi partneri ir spējīgi uzņemties atbildību par bērnu un ja abi ir pārbaudījušies pie ārsta.
Grūtniecības mākslīga pārtraukšana – aborts nav uzskatāma par metodi, lai izvairītos no nevēlamas grūtniecības. Jāņem vērā, ka pēc tās var iestāties neauglība, rodoties iekaisumam olvados un tiem noslēdzoties, kā arī pieaug spontānā aborta draudi nākošajās grūtniecības reizēs.
Gadījuma dzimumsakari bieži vien noved pie saslimšanas ar seksuāli transmisīvajām slimībām (STS). Tās ir slimības, kuras izplatās galvenokārt dzimumkontaktu ceļā. Iesaistīšanās dzimumsakaros ar mazpazīstamām personām, alkohola un narkotiku lietošana, kontracepcijas līdzekļu neizmantošana veicina šo slimību izplatīšanos.
Biežāk sastopamās STS slimības ir gonoreja, sifiliss, trihomonoze un pēdējā laikā arī AIDS.
Gonoreju jeb triperi ierosina mikroorganisms gonokoks. Dažas dienas pēc inficēšanās parādās strutaini un gļotaini izdalījumi no urīnizvadceļiem. Laikus slimību neārstējot var rasties dzimumorgānu iekaisumi un iestāties neauglība.
Sifiliss r vēl bīstamāka slimība, to ierosina spiroheta – bālā treponēma, kura dzimumakta laikā caur gļotādu iekļūst organismā. Pēc 3- 4 nedēļām vietā, caur kuru slimības izraisītājs iekļuvis organismā izveidojas cieta, sarkana čūla. Tā drīz vien pazūd, bet slimība turpina izplatīties pa limfas ceļiem.
…