Pirmajā solī tiek vērtēts, vai likumdevējs rīkojies piemēroti noteiktajam leģitīmam mērķim. Iespējams, ka pamattiesību ierobežošanas shēmas 2.solī minēts leģitīmais mērķis, taču likumdevējs varēja rīkoties citādāk, lai sasniegtu leģitīmo mērķi, vai arī ir rīkojies neatbilstoši. Ir svarīgi arī izvērtēt, vai nepastāv apstākļi, kas ļauj leģitīmo mērķi sasniegt tādā pašā kvalitātē, taču mazāk ierobežojot aizskarto cilvēka pamattiesību. Un, protams, jāizvērtē, vai vispār likumdevēja darbība ir saprotama, samērīga, atbilstoša. Šeit tiek vērtēts samērīgums šaurākā izpratnē.
Pamattiesību ierobežošanas tests nepieciešams, lai nodrošinātu, ka valsts cilvēka tiesības ierobežo leģitīmi, saprātīgi, pamatoti un samērīgi. Tas ir atbilstoši demokrātiskai sabiedrībai. Ievērojot arī Eiropas reģionālo cilvēktiesību sistēmu, Latvija pilda Satversmē minēto – stiprina demokrātijas principus un veicina tās attīstību.
Samērīguma izvērtēšana visbiežāk ir sasaistīta ar konkrēto cilvēka pamattiesību ierobežošanas gadījumu, tāpēc tā var sasaistīties atšķirīgi…