Referāta nosaukums ir “Konstitucionālā kontrole no administratīvo tiesību viedokļa”. Šī tēma man šķita interesanta, jo ir saistīta ar kontroli, kura, savukārt, nozīmē kārtību un likumību.
Konstitucionālā kontrole - mehānisms, ar kura palīdzību tiek kontrolēta publisko tiesību subjektu, orgānu un apvienību, kas realizē publiskās varas funkcijas, izdoto aktu un to institūciju, kas dibinātas, lai piedalītos publiskajās attiecībās, darbības atbilstība konstitūcijai.
Konstitucionālās kontroles pamatā ir trīs teorijas:
1) organiskā teorija - konstitūcija ir visa pamatā un nekas nedrīkst būt tai pretrunā;
2) institucionālā teorija - konstitūcija nosaka visu institūciju darbības sfēras. Tām jāatbilst konstitūcijai;
3) dabisko tiesību teorija - konstitūcija nosaka pārvaldītāju un pārvaldīto tiesības. Konstitucionālā kontrole skatās, kā tiek ievērotas šīs tiesības.
Pēc institūcijām, kas realizē konstitucionālo kontroli, to var iedalīt vispārējā (kontroli veic Saeima, Valsts prezidents, tauta caur referendumu) un specializētajā (to veic specializēta tiesu institūcija, kam šī kontrole ir vienīgais uzdevums) kontrolē.
“Abstrakta” tiesību normu konstitucionālā kontrole ir tiesību normas vispārīgās atbilstības Satversmei izvērtēšana bez uz konkrētas iepriekš ierosinātas lietas pamata. Savukārt, “konkrēta” tiesību normu konstitucionālā kontrole tiek veikta balstoties uz vispārējās jurisdikcijas tiesā izskatāmo konkrēto lietu un tiesas pieteikumu Satversmes tiesā par lietā piemērojamās tiesību normas iespējamo neatbilstību Satversmei.
Referāta uzdevums ir izskatīt konstitucionālo kontroli un tieši saistībā ar administratīvajām tiesībām. Uzskatīju par nepieciešamu apskatīt arī citus kontroles veidus.…