Kursa darba temats ir konsolidētā kopbudžeta izdevumu analīze. Pēc manām domām šim tematam ir pirmā prioritāte katrā valstī, katrai valdībai, katram iedzīvotājam. Tādēļ budžeta pareiza izstrāde veicina sabalansētas un līdzsvarotas ekonomikas attīstību valstī. Lai valsts varētu nākotnē attīstīties, pilnveidoties, ekonomiski izaugt, ir nepieciešams sastādīt budžetu, kas palīdzēs prognozēt ieņēmumus, ar kuriem segt izdevumus, kuru pamatā objektīvas vajadzības.
Darba mērķis: izanalizēt valsts konsolidētā kopbudžeta izdevumus un ieņēmumus. Noteikt budžeta plānu precizitāti un izdarīt secinājumus.
Galvenie uzdevumi:
analizēt valsts konsolidēto budžetu;
noteikt izdevumus, kas ietilpst budžetā;
noteikt ieņēmumus, kas ietilpst budžetā;
novērtēt budžeta precizitāti;
parādīt izmaksu svarīgumu valstī;
sniegt priekšlikumus problēmu risināšanai.
Budžeta analizē izmantošu tabulas, kurās salīdzināšu valsts konsolidēto budžetu par pēdējiem trim faktiskajiem gadiem un par plānotajiem - 2008. gada otru pusi un 2009. gadu. Analizēšu izdevumus, ieņēmumus un izpētīšu valsts nodokļu parādus.
Kursa darba izstrādāšanai galvenokārt tika izmantoti resursi internetā, kā arī ekonomikas grāmatas – vairāk analītiskajā daļā.
Nozīmīga vieta valsts ekonomiskās politikas realizēšanā ir budžetam, tā ienākumu daļas veidošanas procesam un izlietošanas virzienam. Prasmīgi veidojot un izmantojot budžeta līdzekļus, var gan paātrināt ekonomisko izaugsmi, gan nepieciešamības gadījumā mīkstināt negatīvos procesus tautsaimniecībā. [3, 72.lpp.]
Budžets ir naudas ieņēmumu un izdevumu saraksts noteiktam laika periodam, parasti saimnieciskajam gadam. Budžets ir svarīga finanšu vadības sastāvdaļa valdības noteikto mērķu un uzdevumu izpildei. Būtībā tas ir līdzeklis valsts politikas īstenošanai ar finansiālām metodēm. Budžeta mērķis ir noteikt un pamatot, kādi līdzekļi nepieciešami valdībai, valsts institūcijām un pašvaldībām to valsts deleģēto pienākumu izpildei, kuru finansēšana ir noteikta ar likumdošanas aktiem, nodrošinot, lai tajā laikposmā, kuram šie līdzekļi paredzēti, izdevumus segtu atbilstoši resursi. Budžetu izstrādājot, jāņem vērā nepieciešamība nodrošināt vispārējo ekonomisko līdzsvaru.
Visi maksājumi, kas saskaņā ar likumu vai citu normatīvo aktu vai līgumu ieskaitāmi valsts budžeta ieņēmumos, ir valsts budžeta līdzekļi, kurus saskaņā ar gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktu apropriāciju novirza valsts mērķu sasniegšanai. Valsts budžeta izdevumus veido apropriācijas, kas noteiktas konkrētu valsts funkciju realizēšanai saskaņā ar gadskārtējo valsts budžeta likumu. …