Vārds ‘’konkurence’’ nozīme - sacensība. Tā ir cīņa starp konkurentiem par visizdevīgākajiem preču pārdošanas un pirkšanas nosacījumiem. Tā ir divu vai vairāku personu vai arī organizāciju mēģinājumi iegūt vienas un tās pašas preces, pakalpojumus vai ražošanas un finanšu resursus.1
Es izvēlējos šo tēmu, pirmkārt, tāpēc, ka tagad tā ir viena no aktuālākajiem, jo mūsdienās, lielākajā daļā nozaru, preču piedāvājums jau ir lielāks nekā pieprasījums. Preču bagātība, pat pārbagātība, izvirza papildus prasības katra uzņēmuma darbības efektivitātei šajā patērētāju tirgū. Ikdienā, iepērkoties tirgū, mēs esam ievērojuši, ka ir liela viena veida preču daudzveidība, piemēram, gaļas izstrādājumi, turpretī pasta pakalpojumus veic tikai Latvijas pasts un dažas starptautisko pārvadājumu firmas. Tas ir tāpēc, ka pastāv dažādas tirgus struktūras ar noteiktu konkurences pakāpi. Līdz ar to cenas lielumu ietekmē ne tikai noteiktas preces pieprasītais un piedāvātais daudzums, bet arī konkurence. Tā ir neatņemama tirgus ekonomikas sastāvdaļa. Otrkārt, izvēlējos tāpēc, ka neskatoties uz to, ka tieši par konkurenci ir ļoti daudz rakstīts, nav grūti atrast informāciju par to jēdzienu un veidiem, bet par konkurences stratēģijām ir diezgan maz materiāla un ir grūti atrast avotus par to, kāda stratēģija uzņēmumam ir jāizvēlas un kā panākt panākumus tirgū.
Uzņēmumiem nākas pamatīgi cīnīties par savu vietu konkrētā vienā vai vairākos, atkarībā no darbības virziena, segmentos. Kādas metodes uzņēmumi izvēlēsies šajā cīņā, no tā ir atkarīga to turpmākā attīstība. Mans kursa darba mērķis bija izpētīt tos metodes - konkurences stratēģijas un kā tie ietekmē uz uzņēmuma konkurētspēju. Lai sasniegt šo mērķi es izanalizēju konkurences būtību, tās veidus un trīs konkurences stratēģijas. Kā arī mārketinga stratēģijas attiecībā pret konkurentiem. Lai izpētītu šo tēmu es analizēju 11 rakstus par konkurenci divu mēnešu laikā.…