Konkurences nozīme tirgus ekonomikā ir ļoti aktuāla tēma, kas skar uzņēmējdarbību un patērētāju vajadzību apmierināšanu. Konkurence nosaka gan uzņēmuma stratēģiju, gan sacensību starp uzņēmumiem, gan patērētāju izdevīgumu no konkurences situācijas.
Konkurence ir uzņēmuma stratēģija un tāda ekonomiski patstāvīgu uzņēmuma sacensība, kas efektīvi ierobežo atsevišķu uzņēmēju spēju ietekmēt vispārējos preču apgrozības apstākļus (cenu, piedāvājumu) un veicina preču ražošanu un pakalpojumu sniegšanu atbilstoši pieprasījumam.
Amerikāņu ekonomists A. Smits (A.Smith) konkurenci nodēvējis par „neredzamo roku”, kas vada daudzus procesus ekonomikā un sabiedrībā.
Konkurence var būt efektīva jeb saprātīga, vai arī asa, diemžēl arī negodīga. Konkurenci dažkārt mazina ar dažādu negodīgu barjeru izveidi, piemēram, vairāki uzņēmumi vienojas par to, ka neielaidīs tirgū jaunpienācēju, līdz ar to izbeidzot savstarpēju konkurenci. Rezultāts šajā gadījumā var būt divējāds – ieguvums šiem uzņēmumiem, bet negatīvs patērētājiem.
Valstij un pašvaldībām jāveicina brīvas konkurences attīstība un jāveic pasākumi, lai novērstu ražošanas pārmērīgu koncentrāciju un Latvijas tirgus monopolizāciju.
Darba mērķis ir izpētīt konkurences jēdziena būtību, konkurences veidus, kā arī izpētīt konkurences reglamentējošo sistēmu Latvijā.
Darba mērķa sasniegšanai tiek izvirzīti šādi uzdevumi:
1.pamatojoties uz literatūru pētīt konkurences un to veidu teorētiskos aspektus,
2.analizēt pilnīgās un nepilnīgās konkurences uzņēmumus,
3.raksturot monopoluzņēmumus Latvijā,
4.izvērtēt konkurences reglamentējošo sistēmu Latvijā,
5.izstrādāt secinājumus par konkurences nozīmi tirgus ekonomikā
Studiju darbā ir izmantotas zinātniski teorētiskās metodes, kā arī tiek izmantoti zinātniskie literatūras avoti, Latvijas Republikas likumi un elektroniskie resursi, kas ir uzskaitīti izmantotās literatūras un avotu sarakstā.…