Ievads
Pirms apskatīt nepilnīgo konkurenci Latvijas Republikas ietvaros, pievērsīsimies teorijai un noskaidrosim, vispirms kas ir konkurence pati par sevi un kur tā rodas.
Vārds "konkurence" mūsdienās ir dzirdams ļoti bieži, daudzkārt arī nepamatoti.
Tirgus un konkurence ir mūsu ekonomiskās politikas stūrakmeņi, kas rada iespēju brīvībai. Konkurence rosina cilvēkus gūt panākumus, un tas savukārt attīsta sabiedrību.
Konkurence - ekonomiskā (saimnieciskā) sāncensība starp diviem vai vairākiem tirgus dalībniekiem, kas sacenšas vai atrodas tādos apstākļos, kuros tie var sacensties viena veida vai savstarpēji aizstājamu preču ražošanā vai realizācijā.
Konkurences tiesības Latvijā regulē Konkurences likums, kas stājās spēkā 2002.gada 1.janvārī, ar papildinājumiem, kas stājās spēkā 2004.gada 1.maijā. Konkurences likuma ievērošanas kontroli un tā piemērošanu veic Konkurences padome.
Konkurences likums nosaka tirgus dalībnieku atbildību par aizliegtu vienošanos, dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un negodīgu konkurenci.
Tirgus dalībnieku ekonomiskā uzvedība ir organiski saistīta ar konkurenci. Uzvara konkurencē ir tirgus subjektu izdzīvošanas, peļņas palielināšanas vai vispār peļņas iegūšanas nosacījums. Konkurence ir ekonomiskā progresa noteicoša svira. Var droši apgalvot, ka peļņas lielums un rentabilitātes līmenis būtiski atkarīgs no konkurences rezultāta. Attīstītas konkurences apstākļos par galvenajām funkcijām kļūs licenču, kvalitātes standartu un konkurences noteikumu ievērošanas monitorings, infrastruktūras tīklu savienošana, arbitra funkcijas strīdus gadījumos, sociālie, vides un veselības aizsardzības pasākumi.
…