Pilnīgā konkurence ir situācija, kad tirgū ir daudz neatkarīgu pircēju un pārdevēju; gan pircēji, gan pārdevēji var brīvi pieņemt lēmumu, brīvi iekļūt un izkļūt no tirgus. Tā atbilst šādiem kritērijiem:
1) pastāv ļoti liels skaits pircēju un pārdevēju, no kuriem neviens nevar ietekmēt tirgus cenu;
2) pircējiem un pārdevējiem ir brīva iespēja tirdzniecību sākt vai pārtraukt;
3) tiek piedāvātas vienveidīgas, nediferencētas preces;
4) pircējiem un pārdevējiem ir iespējams iepazīties ar pilnīgu informāciju par tirgu;
5) tirgū ir iespējams pirkt vai pārdot jebkādu preču daudzumu.
Tiek tirgota un piedāvāta vienveidīga, pat vienāda prece, nav vajadzības reklamēt. Pilnīgās konkurences apstākļos cenu nosaka tirgus.
Pilnīgā konkurence ir sastopama ļoti reti, tā ir ideāla tirgus sistēma, kādai vajadzētu būt. Visvairāk tā izpaužas tautsaimniecībā, jo prece un pakalpojums ir vienveidīgs, vienāds.
Pārdevējiem nekādi nav iespējams paaugstināt cenu virs tā līmeņa, kas ir izveidojies dotās preces koppiedāvājuma un koppieprasījuma rezultātā. Šīs tirgus struktūras īpatnība ir tā, ka pircēji ir pilnīgi pārdevēju izvēlē. Firmas var arī brīvi, bez speciālu šķēršļu pārvarēšanas, iekļauties konkrētā tirgū, brīvi saņemt visu nepieciešamo tirgus informāciju.
Pilnīgā konkurence visumā ir abstrakts modelis, kas raksturo tirgus struktūras pamatprincipus, praktiski šī konkurences forma izpaužas vienveidīgo preču biržās, kur tiek tirgota nafta, labība, kafija, atsevišķu veidu metāli, vērtspapīri un valūta. …