Esmu izvēlējusies referāta tēmu – konflikts. Izvēlējos tieši šo tēmu, jo tā mūsdienu sabiedrībā ir ļoti aktuāla, jo cilvēki konfliktē visās iespējamās dzīves situācijās. Referātu rakstīju ar ļoti lielu ieinteresētību, jo pēc iespējas vairāk gribēju uzzināt par konflikta cēloņiem un to risināšanas veidiem.
Tā kā izvēlētā tēma ir plaša, bet referāta apjoms ierobežots, tad savā darbā rakstu tikai par svarīgāko konflikta teorijā. Minu jēdziena konflikts definīcijas no dažādu autoru darbiem. Rakstu par konflikta veidiem un to rašanās cēloņiem un vēl esmu uzrakstījusi dažus konflikta risināšanas ieteikumus, kas atspoguļojās pamatliteratūrā, ko izmantoju sava darba tapšanā.
Savā darbā balstījos uz šādiem literatūras avotiem:
Eberharts G. Fēlavs. (2003.) Konflikti darbā. – R.: “Balta eko”.
Omārova S. (1998.) Cilvēks runā ar cilvēku. Saskarsmes psiholoģija. – R.
Pikeringa P. (2000.) Strīdi nesaskaņas konflikti. – R.: “Jāņa Rozes”.
Pļavniece M., Škuškovnika D. (2002.) Sociālā psiholoģija pedagogiem. – R.: “RaKa”.
Psiholoģija vidusskolai (1999.) Autoru kolektīvs – R.: “Zvaigzne ABC”.
Reņģe V. (2002.) Organizāciju psiholoģija. – R.: “Kamene”.
Pedagoģijas terminu skaidrojošā vārdnīcā jēdziens “konflikts” tiek skaidrots šādi, pretēju mērķu, interešu, pozīciju, viedokļu vai uzskatu sadursme, emocionāli spēcīgs, grūti atrisināms problēmu saasinājums, nopietnas nesaskaņas, strīds, vienas puses interešu īstenošana reāli vai šķietami izslēdz otras puses interešu īstenošanu. Tā kā ir dabiski, ka indivīdam ir atšķirīgas intereses, konflikts saskarsmē ir dabisks un no tā nevar izvairīties, bet jau no bērnības jāmāca (un jāmācās) to nevardarbīgi un produktīvi risināt. [5., 85].
Turpretim, Psiholoģijas vārdnīcā ir dots šāds jēdziena “konflikts” skaidrojums, (lat. confluctus – sadursme) – attiecīgajā laikā un telpā pretrunīgu tendenču vai interešu sadursme, kad nepieciešama individuālo, grupveida vai institucionāla atrisināšana. [8., 72].
Kā norāda M. Pļavniece un D. Škuškovnika, ar jēdzienu “konflikts” jāsaprot ārkārtīgi plašs termins, kas tiek attiecināts uz katru situāciju, kurā notiek antagoniski notikumi, saduras pretrunīgi motīvi, mērķi, darbības, impulsi utt. [6., 121].
Grāmatā “Psiholoģija vidusskolai”, jēdziens “konflikts” tiek skaidrots šādi (latīņu val. conflictus – sadursme) ir pretēju uzskatu, viedokļu sadursme, cīņa. [7., 180].…