Cilvēku ciešā savstarpējā saistība un atkarība organizācijā, atšķirības individuālajās īpatnībās, motivācijā, sociālajā statusā, indivīdu un atsevišķu grupu mērķos u.c. faktori rada dažāda rakstura konfliktus. Konflikti ir neatņemama un tāpēc normāla dzīves sastāvdaļa.
Konflikts ir divu pušu savstarpēji pretēju interešu, mērķu, uzskatu, pozīciju utt. sadursme.
Eksistē četri konflikta pamatveidi: iekšējais konflikts, starppersonu konflikts, konflikts starp personu un grupu un starpgrupu konflkts.
Iekšējais konflikts.
Tas var pieņemt dažadas formas. Iekšējo konfliktu tipoloģiju vislabāk ir izstrādājis Kurts Levins. Viņš nosauc 4 šādus iekšējos konfliktu veidus:
1. Tuvošanās – tuvošanās Konflikts rodas kad cilvēkam ir divas vienādi pievilcīgas izvēles.. Klasisks piemērs šeit ir Buridana ēzelis, kurš stāvējis starp divām siena kaudēm un tomēr nomiris badā. Cilvēks lielākoties nav ēzelis un problēmu atrisina šo konfliktu darbībā, parasti izvēloties mērķi, kurš ir tuvāks vai arī šādās situācijās bieži izvēli nosaka kāda nejaušība, kāds negaidīts blakusapstāklis u.tml Lai vai kāda būtu izvēle, viņš pats uzskatīs, ka izvēle bijusi pareiza..
2. Tuvošanās – izvairīšanās Indivīdam ir viena izvēle, bet pretrunīga attieksme pret to.
…