Konflikts - ir pretēju interešu, uzskatu, vēlmju sadursme, saskaņas trūkums starp divām vai vairākām pusēm (personas vai grupas). Tā ir reāla cīņa starp darbojošamies cilvēkiem un grupām, neatkarīgi no tā, kādi ir šīs cīņas iemesli, veidi un līdzekļi, ko mobilizē katra no konfliktējošām pusēm
Konflikti grupās
Konflikti darba grupās ir bieži novērojams fenomens un neizbēgama, dabiska parādība, jo tie pavada grupas attīstību. Grupas attīstībā vienmēr ir kofliktsituācijas stadija, kas saistīta tieši grupas statusu un lomu struktūras veidošanos, vadības institucionalizēšanos, līdera (u) izvirzīšanos. Šie procesi aizskar cilvēku intereses un jūtas, tos pavada spēcīgas emocijas. Konflikti grupās bieži ir saistīti ar grupas darbību, mērķiem un uzdevumiem, resursu sadali, iespējām apmierināt aktuālās vajadzības, grupas lēmumiem, cilvēku uzvedības normativitātes pakāpi grupā, grupas dalībnieku psiholoģiskās savienojamības pakāpi un daudziem citiem grupas dzīves aspektiem.
Konfliktam grupas dzīvē ir netikai negatīva, bet arī pozitīva loma. Viens no konfliktaloģijas pamatlicējiem L. Kozers uzskata, ka konflikti caurauž jebkuru sociālu sistēmu dzīvi un kalpo par savdabīgu “drošības ventili”, kas atļauj caur turpmākām reformām un integrācijas centieniem pielāgot sociālo organismu mainījušamies vides apstākļiem. Konfliktam nav tikai destruktīva, graujoša funkcija, bet arī milzīgs konstruktīvs, pozitīvs potenciāls.
…