PAMATKAPITĀLA VEIDOŠANA UN PALIELINĀŠANA AR FINANŠU INSTRUMENTU PALĪDZĪBU
2003. gada 20. Novembrī tiek pieņemts „Finanšu instrumentu tirgus likums”, kurš nosaka, ka finanšu instrumenti ir vienošanās, kas vienlaikus vienai personai rada finanšu aktīvus, bet citai personai — finanšu saistības vai kapitāla vērtspapīrus. Finanšu instrumenti ir vērtspapīri vai cita veida finanšu darījumu līgumi, kas dod iespēju nākotnē gūt peļņu no šī ieguldījuma.
Likuma mērķis ir nodrošināt finanšu instrumentu tirgus funkcionēšanu, veicinot:
1) ieguldītāju interešu aizsardzību;
2) finanšu instrumentu tirgus stabilitāti un uzticamību;
3) informācijas pieejamību un vienlīdzīgas iespējas visiem finanšu instrumentu tirgus dalībniekiem.
Likums regulē finanšu instrumentu publiskā piedāvājuma izteikšanas, finanšu instrumentu publiskās apgrozības, ieguldījumu pakalpojumu un ieguldījumu blakuspakalpojumu sniegšanas un finanšu instrumentu tirgus dalībnieku licencēšanas un uzraudzības kārtību, nosaka finanšu instrumentu tirgus dalībnieku tiesības un pienākumus, kā arī atbildību par paredzēto prasību neievērošanu.
Finanšu instrumenti ir pārvedamie vērtspapīri, naudas tirgus instrumenti, iespējas līgumi, nākotnes līgumi, mijmaiņas līgumi, procentu likmes nākotnes līgumi un jebkādi citi atvasināti līgumi, kuri saistīti ar vērtspapīriem, valūtām, ar procentu likmēm, ienesīgumu vai citiem atvasinātajiem instrumentiem, finanšu indeksiem vai finansiāliem pasākumiem un kuru nosacījumi paredz norēķinus naudā vai citos finanšu instrumentos. Strukturēti finanšu produkti, kuru noteikumi garantē ieguldītājam daļu no sākotnējā ieguldījuma un kuri ietver atvasināto finanšu instrumentu vai kuru ienesīgums piesaistīts atvasināto finanšu instrumentu bāzes aktīviem, ja pastāv iespēja, ka ieguldītājs var zaudēt daļu no sākotnējā ieguldījuma.
…