Latvijas finansu tirgū dominējošo vietu aizvien ir ieņēmušas komercbankas. Latvijas komercbankas ir cieši saistītas ar ekonomiskajām norisēm valstī, un to stāvoklis ir viens no vispārējā ekonomiskā stāvokļa indikatoriem valstīm. Vēsture ir pierādījusi par komercbanku spēju darboties un gūt peļņu sarežģītos tautsaimniecības apstākļos (par to liecina kaut vai 1995. gada banku krīzes veiksmīga pārvarēšana).
Latvija darbojas kā finansu centrs, jo valsts atrodas starp austrumiem un rietumiem, bankām kontakti ir izveidojušies abās pusēs – tā izskaidrojama to veiksmīgā attīstība Latvijā. Mans uzdevums bija attēlot Latvijas komercbanku vēsturi, kā arī pašreizējo tirgus sadalījumu. To nosaka pēc komercbanku finansiālajiem rādītājiem, kas katru gadu mainās (un gandrīz vienmēr šie rādītāji uzlabojas).
Šajā referātā ir aplūkota banku attīstības vēsture no pašiem pirmsākumiem 1988. gadā līdz 2000. gadam. Ir parādīti banku finansiālie rādītāji un to izmaiņas gadu no gada, jo tas palīdz noteikt tirgus sadalījumu.
Komercbankas ir universālas bankas ar plašu operāciju klāstu. Latvijā 1998. gada 30. jūnijā darbojās 31 komercbanka, bet 1994. gadā 56 komercbankas.
Latvijas komercbanku darbību regulē 1995. gada 24. novembrī pieņemtais kredītiestāžu likums. Tas paredz, ka kredītiestāde ir uzņēmējsabiedrība, kas dibināta, lai pieņemtu noguldījumus un citus atmaksājamos līdzekļus un savā vārdā izsniegtu kredītus. Tās ir tiesīgas veikt šādas operācijas:
piesaistīt noguldītāju naudu un citus maksājamos līdzekļus, izsniegt aizdevumus;
veikt skaidras naudas un bezskaidras naudas maksājumus;
izlaist un apkalpot skaidras un bezskaidras naudas maksāšanas līdzekļus;
pirkt un pārdot čekus, vekseļus, sertifikātus, ārvalstu valūtu, finansu līgumus, vērtspapīrus;
veikt uzticības (trasta), finansu līzinga operācijas;
izsniegt garantijas un galvojumus;
glabāt un pārvaldīt vērtspapīrus un citas vērtības, kā arī veikt citus banku darījumus.…