Sena patiesība vēsta, ka divas galvas gudrākas nekā viena. Lai cik apdāvināts būtu viens spēlētājs, daudz vairāk viņš var paveikt, darbojoties aizrautīgā komandā. Komandas veidošana līdz ar organizācijas identitātes radīšanu veicina darbinieku aktivitāti, lojalitāti un atbildīgumu. Tādējādi paaugstinās darbinieku pašapziņa un pašcieņa, kā arī visas organizācijas darbības efektivitāte. [4. 4]
Pirms sākam runāt par komandas veidošanu organizācijā, ir jātiek skaidrībā, ar kādu mērķi tiek radīta komanda un ko vadītājs saprot ar vārdu „komanda”.
Kā skaidro vadības zinātņu profesors Džons Edeirs (J. Adair), komanda ir kaut kas vairāk nekā grupa ar kopīgu mērķi. Tā ir grupa, kurā katra dalībnieka ieguldījums papildina cita dalībnieka ieguldījumu. Komandu raksturo strādāšana kopā, savstarpēji sadarbojoties.
Komanda ir aktīva cilvēku grupa, ko saista kopējs mērķis un atbildība par rezultātu; tā strādā harmoniski, ar prieku un sasniedz izcilu galarezultātu. Tā ir grupa, kurai raksturīga sadarbības pieredze ar nolūku sasniegt noteiktus mērķus konkrētā laika posmā un ar zināmas kvalitātes standartiem. [3, 20]
Termins komandas veidošana parasti attiecas uz atlasi, izstrādi, un kolektīva motivāciju. Vadība organizācijas attīstības kontekstā uzsākot pašnovērtēšanas procesu, lai novērtētu savu efektivitāti un tādējādi uzlabojot darbību, ar šo metodi var pārliecināties, vai konkrēta persona viegli pielāgoties un darboties komandā.
Lai izvērtētu komandu tai ašai ir jādod atgriezeniskā saite, lai uzzinātu:
• tās priekšrocības kā komandai;
• tās trūkumi.
…