Vadītājs ir konkrēts darbinieks, kurš ietekmē darbinieku darbību (personu vai grupu), lai īstenotu organizācijas mērķus.
Vadīšana ir iedarbība uz darbinieku darbību (personu vai grupu) ar noteiktām metodēm un paņēmieniem, lai īstenotu organizācijas mērķus.
Vadīšana – analīze, prognozēšana, plānošana, vadāmo sistēmu organizēšana, darbības motivācija un kontrole, lai pamatoti izvēlētos vadāmās sistēmas darbības mērķus un sekmīgi tos sasniegtu.
Vadīšana pēc savas būtības ir process, bet vadītājs ir konkrēts darbinieks, kurš īsteno šos procesus. Vadīšanai ir spējas ietekmēt darbiniekus un virzīt viņu darbību noteiktos virzienos. Arī bez efektīvas vadīšanas nevar reāli īstenot plānošanu, organizēšanu, motivēšanu un kontroli. Dažādi vadītāji ļoti atšķirīgi ietekmē savu darbinieku darbību, tāpēc var izdalīt vairākus vadītāju uzvedības modeļus un vadīšanas stilus.
Vadītāja īpašības
Vadītājam ir jāmāk ietekmēt savus padotos, tādējādi izpaužoties viņa līdera spējām, tāpēc vienmēr ir bijis aktuāls jautājums, kādam īpašībām jāpiemīt labam vadītājam?
Lai vadītājs varētu mērķtiecīgi vadīt savu uzņēmumu, viņam ir jāpiemīt zināmām prasībām. Prasības nosacīti var iedalīt:
profesionālās;
personiskās(individuālās).
Profesionālās īpašības – spēja atrast (savas kompetences piešķirto pilnvaru un līdzekļu ietvaros) labāko ceļu mērķu sasniegšanai, spēja būt patstāvīgam domāšanā un operatīvi pieņemt pamatotus lēmumus, konsekventi un ar iniciatīvu nodrošināt to izpildi.…