Sports ir aizraujošs, pilns prieka un izaicinājuma. Taču arī tādas izjūtas kā aizkaitinājums, dusmas un neveiksmes, sportistiem nav svešas. Spēlētāju emocijas nosaka to psiholoģiskais stāvoklis. Tas, protams, nenozīmē, ka sportistiem fiziskā sagatavotība un meistarība ir mazsvarīga. Fiziskajai sagatavotībai un treniņiem spēlētāji velta daudz laika, turpretī psiholoģiskajam aspektam īpaša uzmanība netiek pievērsta. Nereti treniņnometnēs un masu mēdijos treneri pārsvarā uzsver tikai spēles fizisko pusi. Bez apgrūtinājuma sportisti var atrast nepieciešamo informāciju par ķermeņa un kāju darbību, par treniņiem svaru zālē un citu nepieciešamo informāciju fiziskās sagatavotības uzlabošanai. Par spēles psiholoģisko aspektu vispār netiek runāts.
Pasaulē uzmanība sportistu psiholoģisko sagatavotībai tiek pievērsta jau 20 gadus. Zinātniskie pētījumi lielākoties tiek veikti Amerikas Savienotajās Valstīs (turpmāk tekstā ASV), kur tiek izdots ap 75% grāmatu un publikāciju par sporta psiholoģiju. Visās profesionālajās komandās ir sporta psihologi, kuri palīdz spēlētājiem sagatavoties spēlēm un noturēt sniegumu vienmērīgā līmenī, lai tas palīdzētu visas komandas sniegumam. Protams, arī individuālo sporta veidu sportistiem uz sacensībām līdzi brauc un treniņos palīdz psihologi, kuri attiecīgi palīdz sagatavoties sezonas svarīgākajiem startiem.
Latvijā šī zinātne ir sākusi attīstīties tikai pēdējos gados, bet vēl joprojām nav nostiprinājusi savas pozīcijas kā svarīga sporta zinātne. …