Komanda ir kaut kas vairāk nekā grupa ar kopīgu mērķi. Tā ir grupa, kurā katra dalībnieka ieguldījums papildina cita dalībnieka ieguldījumu. Komandu raksturo strādāšana kopā, savstarpēji sadarbojoties.
Komanda ir aktīva cilvēku grupa, ko saista kopējs mērķis un atbildība par rezultātu, tā strādā harmoniski, ar prieku un sasniedz izcilu galarezultātu, grupa kurai raksturīga sadarbības pieredze ar nolūku sasniegt noteiktus mērķus konkrētā laika posmā un ar zināmas kvalitātes standartiem.
Sociālajā psiholoģijā cilvēku uzvedība grupās ir viena no visvairāk pētītajām sfērām, pats grupas jēdziens tiek formulēts ļoti atšķirīgi. Lielākā daļa psihologi uzskata ka pat divi cilvēki var pat veidot grupu (diādi), tomēr citi uzskata ka jābūt vismaz trim, lai veidotos grupa (triāde)[1;136]
Tradicionāli komandu veido vadītājs un tieši viņam pakļauti darbinieki. Mēdz būt arī īpašas uz laiku izveidotas grupas, kas radītas konkrētu uzdevumu veikšanai.
Pēdējā laikā ir parādījies vēl viens grupu veids - daudzprofilu grupa, kurā apvienoti dažādu jomu speciālisti - eksperti, un šo grupu mērķis ir radīt jaunus produktus, sistēmas vai risināt citus jautājumus. Kā šādu ekspertu grupas piemēru var minēt darba risku novērtējuma grupas, kurās kopā darbojas inženieri, psihologi un ārsti. Jāteic, ka tieši šis, pēdējais, minētais komandu veids tiek uzskatīts par viskreatīvāko, kad dažādu jomu speciālisti papildina viens otru un šajā sadarbībā spēj atklāt jaunus, netradicionālus risinājumus.
Komandas darbs ir vislabākais veids operatīvai informācijas apmaiņai un apritei. Visefektīvāk darbosies tās komandas, kur katrs komandas dalībnieks darbojas viens otram kā pastiprinājums, kā enerģijas lauks.
Sekmīga komanda sasniedz lieliskus galarezultātus arī smagi risināmu problēmu un situāciju gadījumos.…