Zinātniski pētniecisko darbu „Koku un krūmu dzīve ziemā“ izstrādāja autore Rita Sibirceva. Darbam ir 3 daļas. Zinātniski pētnieciskajā darbā tika pētīti koki un krūmi ziemas periodā, jo tie ir kaili, tomēr atšķirīgi, tikai pazīmes jāpēta rūpīgāk. Pumpura uzbūve un mizas struktūra tika pētīta ar lupu.
Autores nospraustais mērķis – „noskaidrot, izpētīt augu dzīvības īpatnības ziemas periodā un atšķirīgās morfoloģiskās un anatomiskās pazīmes.” Pētījuma rezultātā izvirzītais mērķis ir sasniegts, jo teorētiski tika apkopotas literatūras pētījumos gūtās atziņas par koku un krūmu bioloģiskajiem procesiem rudens un ziemas periodā. Gūta dziļāka izpratne par apkārtējā dabā notiekošajām gadalaiku izmaiņām, par ziemojošo pumpuru nozīmi koku un krūmu atjaunošanās procesā pavasarī. Teorētiskajā daļā pētītas:
sezonālās izmaiņas dabā;
kokaugu pielāgojumi ziemas apstākļiem;
koku un krūmu pazīšana ziemā;
koku un krūmu sugu raksturojums;
sugu bioloģiskais raksturojums;
sugu noteikšanas pazīmes ziemā.
Analizējot literatūru par kokiem un krūmiem, ieguvu izpratni par to sugu bioloģisko raksturojumu, par sezonālo izmaiņu ietekmi uz kokiem un krūmiem.
Pētnieciskajā daļā tika pētītas sugu noteikšanas pazīmes ziemā. Teorētiskās un pētnieciskās nodaļu izpētes rezultātā secināju, ka kokiem un krūmiem ir daudz pazīmju, pēc kurām var tos atpazīt ziemā.
Visos laikos cilvēku dzīvē liela nozīme ir bijusi mežam un tā bagātībām. Viena no lielākajām meža bagātībām ir koki un krūmi. Koki ar savām saknēm cieši turas zemē, spītējot negaisiem un vētrām. Kopš seniem laikiem vēl šodien tie dod pajumti un patvērumu putniem, zvēriem un cilvēkiem. Koki dod gan izejvielu ēkām un lietām, gan domu tēlus dziesmām un dzīves gudrībām. Meža dziļajā klusumā vai koku galotņu mierīgajā šalkoņā klausoties, vislabāk var izjust dabas spēku, kas pārāks par cilvēka rosmēm un darbu.…