Kodolmagnētiskās rezonanses spektroskopisko metožu pielietošana nukleīnskābju un arī citu biomolekulu pētījumos aizsākās jau 19. gs. 50-tajos gados, kad bioķīmiķi bija atklājuši, ka metodes, ar kurām ir iespējams pētīt mazu molekulu struktūras, var izmantot arī lielmolekulāriem savienojumiem.
Kursa darbā ir apskatīta bāzu pāru formēšana starp inozīnu un citozīnu, inozīnu un uridīnu, guanozīnu un citozīnu, guanozīnu un uridīnu. Mijiedarbība ir pētīta izmantojot kodolu magnētiskās rezonanses spektroskopiju. Inozīna amīda protona un citozīna amīda protona nobīde zemākajos laukos, tāpat kā guanozīna amīda protona un uridīna amīda protona nobīde zemākajos laukos ir standarta Vatsona – Krika bāzu pāru formēšana. Pretstatā, inozīna un uridīna, tāpat gunaozīna un uridīna mijiedarbībām, kad paplašinās inozīna amīda gredzena protons, kas skaidrojams kā nestantadrta bāzu pāru formēšana.
Nukleīnskābes ir lielmolekulāri savienojumi, tāpēc to spektroskopiskā struktūranalīze, izmantojot kodolmagnētiskās rezonanses spektroskopiju ir grūtāk veicama nekā mazākām molekulām. Spektros tos ir grūtāk atšifrēt, jo rodas līniju spektra pārklāšanās. Līdz ar to ir grūtības atsevišķu atomu atšifrēšanā. Lai novērstu nevēlamos traucējumus, mūsdienās laboratorijās lieto spēcīgākus magnētiskās rezonanses aprātus, kas ir jūtīgāki un spēj izšķirt atsevišķus atomus pat lielmolekulāros savienojumos.
Notiekot DNS transkripcijai, veidojas iRNS. iRNS ir rtīs burtu kombinācija, ka veido kodonu, kas nosaka kuru tieši aminoskābi pievieno olbaltumviela. Ir 64 kodoni, bet tikai 20 aminoskābes (skat. 1.2. tab). Tas nozīmē, ka vairāki kodoni nosaka vienu un to pašu aminoskābi[1].
Viena tRNS molekula, kas ieved aminoskābi translācijas procesā var atpazīt vairākus kodonus. Lai tas notiktu ar kodonu, ja tajā ir nestandarta bāzu pāris, tad „trešjajam burtam” (nukleozīdam) kodonā ir jābūt protonētā stāvoklī, ko nosaka „wobble” teorija[2]
Darba mērķis ir izpētīt standarta un nestandarta bāzu pāru veidošanos. Pierādīt hipotēzi, ka mijiedarbojoties uridīnam un inozīnam, inozīns pastāv ketona un enola formā, parādīt, ka guanozīns un uridīns ir nestandarta bāzu pāris.
Darba uzdevums ir uzņemt nukleizīdu maisījumu 1H-KMR spektrus, mainot nukleozīdu koncentrāciju.…