Gāzu spiediena spēku no virzuļiem ar klaņu starpniecību pārvada uz kloķvārpstu. Tā šo spēku pārveido griezes momentā un tālāk pārvada to uz sajūgu un transmisiju. Vienlaicīgi kloķvārpsta darbina arī dažādus motora mehānismus. Kloķvārpsta pakļauta gan vērpes, gan lieces deformācijām, bet tās rēdžu virsmas dilšanai.
Tīrīšanas un mazgāšanas uzdevums ir noņemt no detaļu virsmām netīrumus ar nolūku paaugstināt remonta darbu kvalitāti un kultūru remonta darba vietās. Veicot kvalitatīvu mašīnas detaļu tīrīšanu un mazgāšanu remonta laikā, mašīnu tehniskais resurss palielinās par vairāk nekā 20%, bet remonta darbu ražīgums paaugstinās par 6-8%.
Tīrīšana ir netīrumu noņemšana no detaļu virsmām ar mehāniskiem, ķīmiskiem vai termiskiem līdzekļiem.
Mazgāšana ir netīrumu atdalīšana no detaļu virsmām ar mazgāšanas šķīdumiem. Mazgāšanas šķīdumu uzdevums ir atdalīt no detaļu virsmām netīrumus un, šķīdinot tos, veidot netīrumu un šķīdumu emulsijas vai suspensijas.
Lai nodrošinātu ilgstošu un normālu kloķa-klaņa mehānisma darbību, motoru ekspluatējot, nepieciešams ievērot vairākus noteikumus.
1.jauns un izremontēts motors jāpiestrādā, stingri ievērojot spēkrata instrukcijā norādītos piestrādes režīmus.
2.motoram jālieto tikai instrukcijā norādītās, sezonai atbilstošās degvielas un eļļas.
3.aukstā laikā pirms iedarbināšanas motoru vēlams sasildīt, sasildot eļļu karterī (vecākiem automobiļiem)
4.motoru slogot drīkst tikai pēc iesildīšanas līdz 50◦C temperatūrai, kad gultņi normāli eļļojas. Darba laikā dzesēs sistēmā jāuztur normāla (85-95◦C) temperatūra.
5.nekavējoties jāaptur motors ja eļļas spiediens kļūst mazāks par pieļaujamo (0,1 MPa jeb 1,0 kgf/cm2).…