Savukārt dzejolī Patētiskās kvartas A. Čaks piemin amerikāņu aktieri un kinozvaigzni Tomu Miksu (Tom Mix, 1880-1940), kurš savas karjeras laikā parādījies 291 filmā un kuru A. Čaks visdrīzāk vairākkārt skatījis kinoteātrī. Nāves lapiņas vietā uz pieres/ Kino afišu māte man liks/Kur būs teikts – filmā “Skalpētā piere”/Spēlē slavenais artists Toms Miks. Iespējams šeit A. Čaks norāda uz kino ietekmi viņa dzīvē, jo pat pēc nāves viņa saikne ar kino netiks pārrauta un kino afiša – kā viena no pilsētas, kuru viņš tik ļoti mīlējis, sastāvdaļām vienmēr būs ar viņu.
Secinājumi
A. Čaka krājumā “Mana paradīze” redzamas gan tiešas atsauces uz laikmeta kino aktualitātēm, gan kinematogrāfijas kā nozares attīstības ietekme uz dzejoļu struktūru.
Kino ietekmei uz literatūru raksturīga linearitātes nojaukšana, dinamika, fragmentārisms, kas panākts ar ainu maiņu, montāžu.
Kino iezīmes literatūrā aktualizējas līdz ar kino pieaugošo popularitāti un pieejamību, sākot ar 20. gadsimta 20. gadiem, kad 1923. gadā Rīgā tiek atklāts “Splendid Palace” jeb kino “Rīga”.
…