Ķīmiskie apdegumi Ķīmiskie apdegumi parasti rodas, ja uz ādas, gļotādas (mutes dobumā, gremošanas traktā, elpvados, acīs), nokļūst stipri koncentrēti šķīdumi, piemēram, sērskābe, etiķskābe u.c. Elpošanas ceļos sērskābe nokļūst tvaiku veidā vai ar atvemtām masām, kas rada elpošanas ceļu ķīmisku apdegumu, asiņošanu tajos un toksisku šoku.
Saindēšanās pazīmes ir: iesnas, šķaudīšana, dedzinoša sajūta rīklē, klepus, apgrūtināta elpošana, smakšana.
Pirmā palīdzība šādā gadījumā ir sekojoša: Jāpārtrauc toksiskās vielas ietekme un pēc iespējas ātrāk jāizsauc ātra palīdzība
Ja cietušais iedzēris sērskābi vai etiķskābi (koncentrētu ), tad sāpes ir mutē, aiz krūšu kaula un vēderā.
Pirmā palīdzība gādā gadījumā - mutes dobuma skalošana ar ūdeni. Nedrīkst pieļaut, ka cietušais iedzertu lielu ūdens daudzumu, jo tas var izraisīt vemšanu, kas radītu iespējas elpošanas ceļu apdegumam, ūdeni drīkst dot līdz 500 ml.
Cietušajam nedrīkst dot sārmainus šķidrumus. Tas attiecas jeb uz kādas indes nokļūšanu kuņģī. Sārmaina vide liek atvērties kuņģa slēdzējmuskulim (pilorus un ļauj indīgām vielām strauji pāriet zarnu traktā. Tas padara maz efektīgu kuņģa skalošanu. Cietušajam var dot dzert nedaudz pienu vai ūdenī sakultu olu. Steidzīgi cietušais Jānogādā ārstniecības iestādē.
Ja indīgā viela nokļuvusi acīs, tās jāskalo 10-15 minūtes ar tīru tekošu ūdeni, un cietušais jānogādā pie ārsta.…