Lielākā daļa kosmētikas un higiēnas preču ražotāju dod priekšroku ķīmiskajai rūpniecībai, tāpēc vairumam parfimērijas un higiēnas preču sastāvā ir sintētiskas krāsvielas un smaržvielas, konservanti un antibakteriālas vielas. Tās atstāj negatīvu ietekmi uz šo produktu lietotājiem un apkārtējo vidi. Šī ietekme var izpausties preču lietošanas laikā, īpaši uz bērniem un jauniešiem, kā arī tiem, kam ir jutīga āda. Taču šīm precēm var būt vērojama arī ilgtermiņa ietekme, kas var izpausties tikai pēc gadiem. Tā kā mūsu āda ir caurlaidīga, parfimērijas un higiēnas precēs esošās ķīmiskās vielas iesūcas tajā un nonāk asinīs.
Esmu izvēlējusies tēmu par ķīmiskajām vielām parfimērijā un higiēnas precēs. Šobrīd, manuprāt, šī tēma ir ļoti aktuāla, jo par šo tēmu šobrīd daudz raksta laikrakstos un internetā.
Darba mērķis: izveidot uzziņas materiālu par ķīmiskajām vielām higiēnas precēs un kosmētikā.
Darba uzdevumi:
1.iepazīties ar literatūru par ķīmiskajām vielām.
2.noskaidrot ķīmisko vielu ietekmi uz cilvēku veselību.
3.veikt pētījumu par biežāk lietotajām ķīmiskajām vielām higiēnas precēs un kosmētikā Dobeles veikalā “Divi Plus”.
1.1.1 Ftalāti - ir ķīmisko vielu grupa, daļa no kuriem tiek uzskatīti par endokrīnās sistēmas bojātāj vielām. Tās ir ķimikālijas, ko pievieno kā mīkstinātājus PVC plastmasām, krēmiem, matu un nagu lakām, bet smaržām tos pievieno aromāta noturībai. Ftalāti var izdalīties no produktiem, līdz ar to radot papildus draudus šo preču lietotājiem un apkārtējai videi. Jaunākie pētījumi atklāj, ka cilvēki ir pakļauti daudz lielākām ftalātu devām nekā bija iepriekš prognozēts. ASV veiktās pārbaudes ftalātus atklāja 52 no 57 apskatītajām parfimērijas un skaistumkopšanas precēm.Ftalāti izraisa defektus embriju reproduktīvajos orgānos, bojā DNS spermā, aknas, nieres un plaušas, izraisa iedzimtus defektus, anēmiju, neauglību un vēzi.…