Ar tautieti saderēju,
Saskanēja gredzentiņi;
Nevar vairs kungi šķirt,
Ne īstie bāleliņi.
Kāzas ir tradīcija, kas saistīta ar laulību noslēgšanu [1. (385.lpp)].Pēc vedību vārdnīcas (vārdnīca 1.pielikumā) vedības ir mūža gods, kurā saderētie kļūst par vīru un sievu.
Mūsdienu kāzu rituāls sastāv no laulības reģistrācijas ceremonijas, kā arī saviesīgās daļas. Pilns mūsdienu kāzu rituāls parasti ilgst 2 (senāk 3) dienas, tajā plaši izmanto arī seno kāzu ieražu elementus. Kāzu ieražas sākas ar saderināšanos ( līgavas izprasīšana, pūra vešana). Tās turpinās braucienā no dzimtsarakstu nodaļas vai baznīcas ( uzreiz jāpiezīmē, ka ļoti daudzi pāri gan reģistrē laulību dzimtsarakstu nodaļā, gan laulājas baznīcā). Nedēļu pēc kāzām dažkārt rīko atkāzas.
Pētot statistikas datus, var secināt, ka precējušos cilvēku skaits Latvijā samazinās (2000.g.-44.4% un 2004.g.-39.6% ).Tas ir saistīts ar laulību šķiršanu, kā arī zemo laulību skaitu. Šī problēma ir ļoti aktuāla, jo visas sabiedrības pamats ir ģimene, kas nodrošina pēctecību, līdz ar to pozitīvu sabiedrības attīstību, kas ir nepieciešama valsts attīstībai. No tā var izsecināt, ka mana zinātniski pētnieciskā darba temats ir ļoti aktuāls mūsdienās, kas aptver visu sabiedrību.
Mana zinātniski pētnieciskā darba mērķis ir plašāk apskatīt kāzu rituāla tradīcijas Latvijā, kuras ir norisinājušās senāk un tagad.
Es uzskatu, ka, apskatot šo tematu, es varēšu piedāvāt izsmeļošu informāciju ieinteresētajām personām, lai būtu vieglāk izvēlēties, kā svinēt savas kāzas- pēc senajām tradīcijām vai tomēr priekšroku dodot kaut kam mūsdienīgākam.
Savā darbā es izvirzīju šādus uzdevumus:
veikt ieskatu kāzu rituāla un tradīciju rašanās vēsturē;
iepazīties ar senajām un mūsdienu kāzu tradīcijām.
Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, es izvēlējos šādas pētnieciskās metodes:
iepazīties ar materiāliem par kāzu rituāliem senāk un mūsdienās;
noskaidrot un analizēt sabiedrības viedokli (ar aptauju un interviju palīdzību);
analizēt statistiku par populārākajām kāzu tradīcijām mūsdienās.…