Ir grūti iedomāties cilvēku, kurš dzīvo bez ticības. Tā var būt ticība Dievam, pašam sev, saviem spēkiem, dzīvniekiem utt. Kā rāda vēsture, dažādos laikos cilvēkiem bijuši dažādi pielūgsmes objekti, sākot ar Sauli un beidzot ar Dievu. Ja pievēršam uzmanību pēdējam, proti, ticībai Dievam, tad varam secināt, ka tā ir stipri iesakņojusies daudzu jo daudzu cilvēku dvēselēs. Tiesa, jāmin, ka dažādās tautās Dievam var būt savs apzīmējums: kristiešiem tas ir Dievs, musulmaņiem – Allāhs, budistiem – lielais skolotājs Buda (kurš nav Dievs) u.tml.
Ir bijuši daudzi mēģinājumi izskaidrot, kāpēc cilvēks tik stipri tic Dievam, būtnei, kas ir daudz labāka par viņu pašu. Ja šādu jautājumu kāds uzdotu neticīgajam, tad atbilde varētu būt aptuveni sekojoša: cilvēkam ir taču kaut kam jātic, lai viņš spētu tikt galā ar visām dzīves grūtībām un savā dzīvē redzētu jēgu. Iespējams kāds cits teiktu, ka šo ticību uzspiež paaudžu paaudzēm (runa ir par ticīgajiem vecākiem, kuri parasti krista savus bērnus pašā mazotnē, tādējādi neatstājot bērnam pašam izvēli – ticēt vai neticēt). Ļoti bieži cilvēki ir ticīgi, jo nespēj izskaidrot noteiktus dzīves aspektus, piemēram, kā radās dzīvība, kāpēc tā radās, kāda jēga ir cilvēka esamībai uz Zemes utt. Tomēr blakus šiem neticīgajiem cilvēkiem vienmēr stāv tādi, kuri tic. Tic, ka Kristus ir augšāmcēlies, ka Dievs radījis zemi sešās dienās un septītajā atpūties, ka ir paradīze un ir elle, ka pirmie cilvēki ir bijuši Ādams un Ieva, ka labie darbi atmaksājas, ka par sliktiem darbiem būs jāizcieš sods un tā tālāk un tam līdzīgi.
Šajā darbā autors kā problēmu neizvirza ticību vai neticību. Šajā darbā autors vēlas pievērsties ticībai, kura procentuālā attieksmē visā pasaulē ir izplatīta visplašāk, un, proti, tas ir katolicisms. Jāpiebilst, ka savā darbā autors mēģinās pētīt katoļu baznīcas vēstures rašanos un attīstību Latvijā, īpašu uzsvaru liekot uz Latgali, tomēr autora pētījums būs nepilnīgs, ja viņš nedos vismaz nelielu ieskatu katoļu ticībā kā tādā, ņemot vērā to, ka šīs ticības pirmsākumi nav meklējami Latvijā. …