Jāatzīst, ka mans viedoklis vēstures studēšanas sakarā ir iespaidojies no Roberta V. Daniela viedokļa. Tomēr pēc iepazīšanās ar šo četru autoru viedokļiem, arī man ir radušās savas atziņas. Runājot par izglītības sistēmu, jā, tas ir interesanti, ka vēsturi ir mācījies ikviens, tas nozīmē, ka vēsture savā svarīgumā ir vienlīdzīga citiem mācību priekšmetiem. Tomēr interesantāk ir tas, ka jebkurai sfērai ir sava vēsture. Pirms students mācās mākslu, viņam iemāca mākslas vēsturi, tāpat kā mediķiem māca arī medicīnas vēsturi u.t.t. Kā piemēru varu likt sev pazīstamu meiteni, kas mācās ādas apdari, bet viņai ir jāmācās vēsture, reliģijas vēsture, kultūras vēsture, mākslas vēsture un mūzikas vēsture. Tas vēl jo vairāk apstiprina to, ka mūsu tagadnes realitāte sakņojas vēsturē, bez attiecīgas vēstures mēs nespējam saprast tagadni. Vēsture mums noder, lai iztulkotu tagadni un tagadne mums noder, lai iztulkotu vēsturi.
Vai vēsture var būt skolotāja? Daļēji jā. Protams, tā kā teiciens „vēsture atkārtojas” ir diezgan nepatiess, vēsture noteikti nevar būt rokasgrāmata. Tomēr tā, ka no vēstures nevar mācīties neko, arī gluži nevar teikt. Cilvēki nemācījās no Pirmā pasaules kara, bet no Otrā pasaules kara gan. Tā traģēdija vēl šodien nes līdzi sekas un cilvēki no tā ir daudz mācījušies. Tiek darīts viss, lai uzturētu mieru. Tomēr jāatzīst, ka ne visi no tā ir mācījušies. Es uzskatu, ka vēsture ir ļoti svarīga patriotisma un nacionālisma uzturēšanā. Tieši no vēstures mēs varam smelties varonības piemērus. Man vēsture iemāca cienīt mūsu senčus, jo mūsdienas ir tik sabojātas, ka diez vai mūsu pēcteči spēs no vēstures gūt to, ko no vēstures spējam iegūt mēs.
Jāsaka godīgi, ka es no vēstures smeļos ideālus un nu jau diemžēl zudušās vērtības. Tikai ar prieku un apbrīnu var vērsties, piemēram, seno civilizāciju vērtību sistēmā. Protams, šie ideāli, manās acīs, jau sākot ar 20.gadsimtu lēnām sāk zust. Es uzskatu, ka vēsture mums var iemācīt nevis pareģot nākotni (kā jau darba gaitā secināju, ka to vēsture nespēj), bet gan mācīties mūsu priekšteču vērtības un ideālu sistēmu. Viņi bija tie, kas radīja idejas, kas šodien diemžēl tiek grautas.
…