1853. gadā dzelzceļa magnāts Komodore Korneliuss Vanderbilts, vakariņojot „Saratogas Springs” restorānā, Ņujorkā, neapmierināts ar pasniegtajiem kartupeļiem, devis pavēli tos atdot atpakaļ šefpavāram, jo kartupeļi bijuši pārlieku biezi. Šefpavārs tajā vakarā bija indiānis Džordžs Krams, kurš, nokaitināts par Vanderbilta kunga sūdzību, nolēma izspēlēt sarkastisku joku. Viņš sagrieza kartupeļus papīra plānuma šķēlītēs, izcepa tos vārošā eļļā un sasālīja. Vanderbilta kungam ļoti garšoja „kraukšķīgās kartupeļu šķēlītes”, kā viņš tās arī nosauca. No tās dienas „Saratoga restorāna čipsi” kļuva par restorāna atšķirības zīmi.
Visā ASV kartupeļu čipsi kļuva populāri 1926. gadā, kad Skudera kundze izgudroja vaska papīra čipsu paciņas. Rūpnīcas darbinieki ar rokām pildīja čipsus paciņās, un tad aiztaisīja tās ar karsta gludekļa palīdzību.
Latvijā čipsu ražošanu uzsāka firma „Latfood”, 1995. gadā piedāvājot pircējiem pirmos „Ādažu Čipsus”. [www.adazu-cipsi.lv].
Tā uzsākās šobrīd tik populāro sāļo uzkodu jeb kartupeļu čipsu vēsture pasaulē un Latvijā. Šo nozari Latvijā vēl joprojām pārstāv firma „Latfood” (Somijas koncerna „ABP Chips Group” meitas uzņēmums).
Latvijā kartupeļu pārstrādes produkciju gandrīz 100% veido uzņēmumi „Aloja Starkelsen”, kas pārstāv cietes ražošanu un „Latfood”. …