Kāpnes paredzētas gājēju satiksmei. Kāpnes ēkas plānā izvieto saskaņā ar funkcionālo shēmu tā, lai nodrošinātu racionālas cilvēku plūsmas ikdienā un ugunsgrēka gadījumā.
1.1. Kāpnes pēc sava uzdevuma
Iedala:
Galvenajās;
Dienesta;
Avārijas;
Ugunsdzēsēju.
Galvenās kāpnes – izmanto patstāvīgi satiksmei starp stāviem un cilvēku evakuācijai. Tās izvieto ēkas piebūvē, ēkā pie ārsienas un ēkas iekšienē. Ēkas iekšienē iebūvētām kāpnēm ir grūti nodrošināt dabisko apgaismojumu, tādēļ šādu izvietojumu ierobežo evakuācijas normas.
Dienesta kāpnes – paredzētas satiksme starp atsevišķām darba vietām, kā arī mašīnu iekārtu apkalpošanai.
Avārijas kāpnes - paredzētas cilvēku evakuācijai noteiktos gadījumos (piemēram, otra evakuācijas eja ugunsgrēka gadījumā). Izeju no telpām uz šādām kāpnēm ierīko caur balkona durvīm. Avārijas kāpnes parasti projektē atklātas.
Ugunsdzēsēju kāpnes – paredzētas ugunsdzēsēju nokļūšanai uz ēkas jumta. Tās projektē ēkās, kuru augstums pārsniedz 10 000 mm, ik pēc ēkas perimetra katriem 200 000 mm. Ēkās ar jumta augstuma izmaiņām ugunsdzēsēju kāpnēm jāsavieno dažādi jumta līmeņi. Ugunsdzēsēju kāpnes izvieto ēkas fasādēs.
Dienesta, avārijas un ugunsdzēsēju kāpnes projektē atklātas no tērauda konstrukcijām. Iespēju robežās šīs kāpnes apvieno. Vertikālo kāpņu minimālais platums ir 600 mm, bet slīpo kāpņu – 700 mm.
1.2. Galvenās prasības kāpnēm:
Izturība;
Noturība;
Neslidena virsma;
Ērti tīrāmas;
Izskats
…