Opcijas ir finansu instrumenti, kas nodrošina nepieciešamo elastību gandrīz jebkurā investīciju situācijā, ar kuru varētu sastapties. Opcijas ir ļoti daudzpusīgs investīciju instruments. Pateicoties to unikālajai riska / peļņas struktūrai, opcijas var izmantot daudzās kombinācijās ar citiem opciju līgumiem vai finansu instrumentiem, lai radītu vai nu nodrošināto, vai spekulatīvo pozīciju.
Kopš 1998. gada septembra arī Latvijā ir uzsākta Eiropas tipa opciju kontraktu slēgšana likvīdākajām Rīgas Fondu biržas akcijām.
Kapitāla akciju pārdošanas tiesības ( opcijas ) ir līgums, kas tā turētājam dod tiesības, bet neuzliek par pienākumu pirkt vai pārdot pamatvērtspapīru par noteiktu cenu konkrētā datumā vai pirms šā datuma. Pēc šā konkrētā datuma opcijas līgums vairs nav spēkā. Savukārt opcijas pārdevējam ir pienākums pēc pircēja pieprasījuma pārdot ( pirkt ) akcijas opcijas pircējam ( no pircēja ) par noteiktu cenu.
Atšķirībā no citām investīcijām, kur risks var būt neierobežots, opcijas piedāvā pircējam jau iepriekš tam zināmu risku. Opciju pircējs nekādā gadījumā nevar zaudēt vairāk kā opcijas cenu, tas ir, prēmiju. Tas ir tāpēc, ka tiesības pirkt vai pārdot pamatvērtspapīru par noteiktu cenu izbeidzas konkrētā datumā, opcijas līgums notecēs un tam nebūs vērtības, ja līdz termiņa notecējuma datumam netiek izpildīti peļņu nesošas līguma tiesību izmantošanas vai pārdošanas noteikumi. No otras puses, nesegtas opcijas pārdevējs, bieži vien saukts par opciju tiesību pārdevēju, var saskarties ar neierobežotu risku.
Specifiskais kapitāls, uz kuru balstās opciju līgums, parasti tiek saukts par pamatvērtspapīru. Opcijas tiek iedalītas kategorijās kā atvasinātie vērtspapīri, jo to vērtība daļēji tiek atvasināta no pamatvērtspapīra vērtības un veida. Opciju līguma tirgus vienība ir pamatvērtspapīru skaits, kuras pārstā šī opcija. Parasti kapitāla opciju tirgus vienība ir 100 akcijas. Tas nozīmē, ka vienā opciju līgumā ir ietvertas tiesības pirkt vai pārdot 100 pamatvērtspapīrus.…