MVU veido ekonomikas mugurkaulu. Ārkārtīgi nozīmīgi skaita ziņā, veido darbavietas, milzīga sociāla nozīme – veido sabiedrības vidusslāni.
Lai arī 60% no pasaules tirdzniecības apjomiem – daudznacionālās sabiedrības, skaitā ziņā MVU pasaulē dominē.
ASV – 98% uzņēmumu, Japānā un Vācijā vēl vairāk. GBR ik gadu veidojas pie 100 tk. jaunu mazo uzņēmumu. Tiesa, arī dzīves ilgums mazajiem parasti ir daudz īsāks.
Latvijas gadījumā valstī vislielāko īpatsvaru iekšzemes kopproduktā, tas ir, 65%, rada mazie un vidējie uzņēmumi, kas no kopējā Latvijas uzņēmumu skaita sastāda 99,5 %. To sīkāks sadalījums ir sekojošs:
mikro uzņēmumi – 76%,
mazie uzņēmumi – 20%,
vidējie uzņēmumi – 4%.
Puse no MVU darbojas Rīgā.
MVU nodarbina 70% darbaspēka, kas ir augsts rādītājs. Tāpēc MVU bieži vien dēvē par ekonomikas mugurkaulu, jo tie virza uz priekšu ekonomiskos procesus.
MVU ekonomiskās aktivitātes rādītājs - MVU skaits uz 1000 iedzīvotājiem 2002. gadā Latvijā bija 18,3, 2001. gadā – 17,2. Igaunijā 27, Polijā 35 MVU. Eiropas Savienības dalībvalstīs šis rādītājs svārstās no 40 līdz 60 atkarībā no reģiona.
Pasaulē nav universālas izpratnes par to, kas ir MVU. Dažādās valstīs dažādos laikos ir bijušas atšķirīgas definīcijas. Japānai, piemēram, raksturīgi atšķirīgi kritēriji dažādām tautsaimniecības nozarēm.
…