Šī darba mērķis ir izvērtēt kancelejas (biroja) preču stāvokli un attīstības tendences Latvijas tirgū, pamatojoties uz tirgus teorētiskajām nostādnēm un izteikt praktiskus piedāvājumus tā pilnveidošanai.
Pārdošana ir veselīgas ekonomikas nozīmīgākais darbības veids, bet arī tai nepieciešama tirgus izpēte. Galvenā darba daļa veltīta tirgus pētījumiem, kuru mērķis ir izzināt patērētāju uzvedību un noteikt faktorus, kuri ietekmē lēmumu pat to vai citu kancelejas preču iegādi. Apmierināt patērētāju pieprasījumu ir grūts uzdevums. Vispirms vajag labi iepazīt patērētāju, lai atbildētu uz jautājumiem: Kas pērk, Kādā daudzumā, Par kādu cenu, ar kādu mērķi, kādu vajadzību apmierināšanai un kur pērk. Nodrošināt, ja tas ir vajadzīgs, servisu. Priekš tā ir jāveic mārketinga pētījumi. Izpētīt visus produkta pircējus nav iespējams, un nav arī nepieciešams. Lietderīgi ir atrast to patērētāju segmentu, kurš nodrošina galveno preču noietu. Ir zināms Pareto likums, saskaņā ar kuru 20% no patērētājiem nodrošina 80% no pārdotā. Mūsu uzdevums ir noteikt, kas it tie patērētāji, kuri veido šos 20%.
Kancelejas preču veikalu letes šobrīd pārsteidz ar piedāvāto preču formas un krāsu dažādību, radot pircējam svētku garastāvokli. Bet ārējais spilgtums un preces rotaļīgums nenozīmē, ka nodarboties ar to pārdošanu ir ievērojami vienkāršāk, nekā piemēram, tirgot mašīnas un mēbeles. Kancelejas bizness – tas pirmkārt ir bizness un pret to jāizturas atbildīgi, un tātad, jāveic mārketinga pētījumus lai iegūtu pilnu informāciju par tirgus stāvokli.
Ja agrāk skolniekiem un viņas vecākiem bija izvēle starp burtnīcu ar zaļo vāku un spožo vāku, tad pēdējā laikā izvēle ir tik plaša, ka ne tikai skolniekam, bet arī pārdevējam ar to grūti tikt skaidrībā. Importētās un pašmāju ražotās, lētās un dārgās, primitīvās un augstvērtīgās skolas burtnīcas no visdažādākajiem avotiem sāk piepildīt vairumtirdzniecības tirgu, lai pēc pāris nedēļām iekarotu mazumtirdzniecības tirgu un nonāktu līdz patērētājam. Šī pētījuma mērķis ir mēģinājums sniegt situācijas redzējumu tirgū, un zemākā mērā arī pieprasījuma struktūru starp patērētājiem.
…