Kaizena menedžmenta metode ir Austrumvalstu metode, kura ir bieži lietojama japāņu uzņēmumos. Tā galvenā ideja sastāv no mazām, bet pastāvīgām pārmaiņām organizācijā, kuras ved uzņēmumu uz priekšu, padara visu, kas nepieciešams, lai uzņēmums kļūtu labāks. Lai ievestu šo sistēmu ar nepārtrauktiem uzlabojumiem ir nepieciešams izveidot pastāvības stereotipu. Kaizen nozīme nepārtrauktu uzlabošanu personīgā dzīvē, mājas dzīvē, sociālajā dzīvē, kā arī darbā. Kad ir runa par darbu, kaizen ir domāts visiem strādniekiem, lai iesaistītu darbā gan parastus darbiniekus, gan vadošus menedžerus. Kaizen – tā ir kultūra par ilgtermiņa nepārtrauktiem uzlabojumiem, fokusētiem uz trūkumu neitralizāciju visās uzņēmuma sfērās.
Literāli kaizen nozīmē: kai – pārmaiņas un zen – kļūt labākam. Metodes būtiskie elementi ir kvalitāte, cenšanās, gatavība pārmaiņām un savstarpēja komunikācija. Kaizen attieksme atbalsta nepārtrauktu uzlabojošo pārmaiņu procesu organizācijas iekšienē.
Kaizen modelis ietver piecus nozīmīgas sastāvdaļas:
Komandas darbs
Pašdisciplīna
Iestājusies morāle
Kvalitātes cikli
Idejas pilnveidošanai
No šī pamatmodeļa izriet 3 galvenie kaizen aspekti: muda - „atkritumu” un neefektivitātes likvidēšana, 5 „S” darbības struktūra veiksmīgam menedžmentam un standartizācija.
Kaizen ar savu ietekmi uz vairākiem organizācijas funkcionāliem elementiem, spēj ar laiku novest uzņēmumu līdz ilgstošam un nepārtrauktam ienākumu menedžmentam. Pirmkārt organizācijai ir nepieciešams likvidēt „muda” – neefektivitāti un „atkritumus” ražošanas līmenī, kas radušies pārražošanas, lieko iekārtu, nederīgo produktu, pārvietojumu, ražošanas un komplektēšanas, gaidu, transportēšanas rezultātā utt.
Nākošais aspekts ir veiksmīga organizācijas vadīšana, kas tiek sasniegta ar piecu „S” palīdzību:
Seiri – kārtīgums (tidiness). Ir jāatdala to, kas ir svarīgs darbam, no tā, kas nav. Šī darbība palīdz ievērojami atvieglot darbu.
Seiton – kārtība (orderliness). Ir iespējams palielināt efektivitāti, pieņemot apdomātus lēmumus materiālu, iekārtu un datu izvietošanā.…