Krāsainas limonādes, krāsainas konfektes, krāsainas košļenes, gaļa ar dažādām smaržām, zupas buljoni ar neparastām piedevām un ātrās uzkodas. Tas viss radījis man lielu interesi, tāpēc sāku arī lasīt uz etiķetes, kas rakstīts un cik tur ir visādu burtu un nosaukumu?
Mūsdienās lielāko daudzumu dažādu pārtikas produktu iepakojumu rotā lielie burti E, ar mīklainiem cipariem. Mēs zinām, ka tie apzīmē tā saucamās pārtikas piedevas: krāsvielas, konservantus, aromatizētājus u.c. uzlabojumus un vielas, kas palīdz uzturēt produktus svaigus pēc iespējas ilgāk.
Kāpēc tieši ”E”. Lieta tāda, ka pārtikas piedevu specifiskie nosaukumi ir gari un ķīmiskais sastāvs ir ļoti sarežģīts?
Tāpēc Eiropas Savienībā tika izveidota ciparu kodu sistēma, kur E savienojumi apzīmē valstī atļautās pārtikas piedevas. Atbilstoši šai sistēmai katrai pārtikas piedevai ir piešķirts 3 vai 4 ciparu kods. Atļaujas piedevas lietošanai pārtikā izsniedz speciāla komiteja vispasaules veselības organizācijā.
Darba uzdevumi.
1. Apkopot informāciju par pārtikas piedevām.
2. Sadalīt pārtikas piedevas : atļautās un neatļautās piedevas.
3. Aprakstīt pārtikas piedevas pēc to ietekmes uz mūsu veselību.
4. Pētīt pārtikas kaitīgākās vielas, un alerģiskās parādības.
Darbā izmantojamās metodes:
Literatūras analīze, aptaujāšana, datu analīze un to apkopošana diagrammās, teorētiskais un pētnieciskais apraksts, novērojumi.
Darba mērķis:
Izpētīt kaitīgo vielu, kas ir pārtikas produktos, ietekmi uz cilvēka organismu.
Hipotēze:
Pārtikas piedevas mūsdienās ir kļuvušas patiesi populāras.
Darba struktūra:
Darbs sastāv no ievada, anotācijas latviešu un grieķu valodā, nodaļām un apakšnodaļām, secinājumiem, izmantotās literatūras saraktiem, diviem pielikumiem.