KOPSAVILKUMS
1. Problēmas ārējo normatīvo aktu izstrādē un to risinājumi:
1.1. Izstrādājot saistošos noteikumus, netiek ievērota normatīvajos aktos (likumos, Ministru kabineta noteikumos) noteiktā pašvaldības kompetence vai tās apjoms.
1.2. Ministru kabineta un pašvaldību noteikumu projektu teksta satura nepilnīga izstrāde, neprecizitātes, neatbilstība tiesību normām.
Minētās problēmas novēršamas, noteikumu izstrādāšanu uzdodot personai, kas ir attiecīgās jomas profesionālis un specializējies tiesību normu izstrādē. Konstatējot spēkā esošas normas teksta satura nepilnības vai neatbilstību augstāka juridiska spēka tiesību aktiem, savlaicīgi veicami attiecīgi noteikumu grozījumi.
2. Problēmas iekšējo normatīvo aktu izstrādē un to risinājumi:
2.1. Izstrādājot iekšējo normatīvo aktu jāņem vērā visi iespējamie gadījumi, uz kuriem konkrētais normatīvais akts tiks attiecināts. Reāli paredzēt visas situācijas nav iespējams, līdz ar to normatīvajā aktā rodas robi, kurus jāaizpilda ar papildinājumiem, grozījumiem, citu normatīvo aktiem. Šī situācija noved pie tiesību normu kolīzijām un kļūdām iekšējo normatīvo aktu piemērošanā.
2.2. Iestāžu hierarhijas esamība (Ministrijas un viņu padotībā vai pakļautībā esošās iestādes), rada iekšējo normatīvo aktu plurālismu, jo katrā iestādē ir savi iekšējie normatīvie akti (nolikumi, instrukcijas). Hierarhiski zemākajai iestādei ir jāpārzina visus iekšējus normatīvus aktus, kas pastāvot daudziem normatīviem aktiem ir ļoti grūti. Risinājums: Institucionāli augstākās institūcijas izveidota iekšējo normatīvo aktu sistematizācija, kurā tiek apkopoti iestādēm un amatpersonām saistošie iekšējie normatīvie akti.
…