NOBEIGUMS
Gatavojot šo darbu, uzzināju patiesi daudz jaunas informācijas par JPA - iespējām saņemt juridisko palīdzību, bet par valsts kompensācijām iepriekš nezināju pilnīgi neko.
Ņemot vērā savu pieredzi saskarsmē ar policiju, tiesām, zvērinātiem tiesu izpildītājiem un citiem tiesībsargājošo iestāžu pārstāvjiem, apzinos, ka personām, kurām ir jāaizsargā personas tiesības, nespēj būt savu uzdevumu augstumos un reizēm pašas pārkāpj likumu (ar nodomu vai neapzināti). Šobrīd esmu pārliecinājies, ka ar JPA starpniecību ir iespējams saņemt tik ļoti svarīgo juridisko palīdzību tām personām, kuras to nespēj atļauties finansiālu vai citu īpašu apstākļu dēļ.
Normatīvie akti, kas saistīti ar juridiskās palīdzības sniegšanu, ir profesionāli sakārtoti, tomēr, neskatoties uz to, tam visam ir arī savs trūkums – pārstāvji var nebūt savu uzdevumu augstumos dēļ pieredzes un profesionalitātes trūkuma (cilvēciskais faktors), lai gan likumā noteiktie kritēriji ir pietiekami stingri noteikti..
Tomēr liels ieguvums no tā ir personām, kuras zina, ko viņām vajag, tikai nemāk atrast likumisko pamatojumu un pareizi noformēt savu prasību. Tajā skaitā arī man, jo šobrīd studēju tiesību zinātnes, lai iegūtu zināšanas, kā juridiski pareizi pamatot savu prasību uz likuma pamata un sagatavot dokumentus iesniegšanai tiesā vai citās iestādēs.
Par iespējām saņemt valsts kompensācijas noziedzīgu nodarījumu gadījumos, kas atrunāti likumā, es nebiju zinājis. Biju patīkami pārsteigts par šādu iespēju, vienīgais lielais trūkums tajā visā ir mazais apmērs – 540 lati, kas noteikts Pārejas noteikumus. Pēc to beigām 2013. gadā kompensācijas apmērs būs jau pietiekamā (ne visos gadījumos, protams) apmērā – 1800 lati. Protams, jāpriecājas, ka valsts vispār ko tādu piedāvā, jo atsevišķos gadījumos šādu summu piedzīt no apsūdzēta varētu būt neiespējami, tāpēc par nožēlu nākas secināt, ka daļā gadījumu kompensācijas tiek maksātas nevis par apsūdzētā, bet par nodokļu maksātāju naudu.
Kopumā, ja izdodas izpildīt visu likumos noteikto, nākas secināt, ka JPA spēj pilnvērtīgi izpildīt savas funkcijas un uzdevumus. Arī īpašie likumā noteiktie nosacījumi ļauj operatīvi iegūt informāciju un veikt nepieciešamās darbības bez liekas birokrātijas, kas vienmēr ir laikietilpīgs process.
Personām, kurām nepienākas valsts nodrošinātā juridiskā palīdzība, es noteikti ieteiktu vērsties pēc palīdzības Tiesībsarga birojā, kur salīdzinoši īsā laikā var saņemt izsmeļošu un saprotamu atbildi.
…