Latvija ir jūras valsts, līdz ar ko nevar iedomāties, ka jebkura valsts, kurai ir izeja jūrā, neizmantos šo stāvokli vai, pareizāk teiktu, statusu savai vajadzībai un interesēm. Vēstures gaitā Latvijas valsts dzīve bija un patreiz ir ciešā saskarsmē ar jūru, ar zvejniecību un loģiski ar tirdzniecības kuģniecību. Jūras tiesību nozare nacionālās likumdošanas ziņā, spēle ļoti svarīgu un nopietnu lomu. Mūsu valsts atrašanās Baltijas jūru piekrastē, prasa no cilvēkiem it īpaši no juristiem, kuri nodarbojās ar kuģniecību, starptautisko tiesību normu zināšanās, lai veiksmīgi pildīt savus pienākumus un gūt no tā labumus. Protams, šā darba uzdevums un apjoms neļauj visā pilnībā parādīt kaut daļu no tiesiskiem aspektiem, kuri skar jūras tiesības, īpaši starptautiskajā kuģniecībā, bet tomēr jūras tiesību daļu par jūras šaurumu un kanālu starptautiskās caurbraukšanas tiesiskiem aspektiem tiks runāts.
Šo apsvērumu pamatā ir izvēlēts darba temats. Darbā tiks izdarīts mēģinājums apskatīt jūras šaurumu un kanālu izmantošanas kārtību un iespējamību no starptautisko tiesību viedokļa. Tiks dots pamatjēdzienu skaidrojums, jūras šaurumu un kanālu tiesiskā režīma apraksts caurbraukšanas veidu skaidrojums un tiks skarti caurbraukšanas vispārīgie noteikumi.
Nobeigumā tiks mēģināts apkopot izklāstīto un izdarīt secinājumus, kā arī noteikt pamatideju, galvenos principus un prioritātes, kuriem starptautiska tiesiska apziņa dot priekšroku. …