Biogrāfija:
Josifs Džugašvili piedzima 1879.gada 21.decembrī nelielā Gruzijas pilsētiņā Gori Tifilisas guberņā. Tiesa, tās pašas pilsētiņas baznīcas grāmatā ir cits datums: 1878.gada 6.decembris. Šis datums minēts arī citos Josifa jaunības dokumentos. It kā sīkums, taču kapēc tā ir noticis, nevienam vairs nav zināms. Talantīgi noziedzinieki pēdas rūpīgi slēpj. Par viņa tēvu nav daudz ziņu. Staļina tēvs iepazinās ar Katrīnu Geladzi, bijušā dzimtcilvēka meitu, un 1874.gadā viņus salaulāja. Staļina māte bija lasīt un rakstīt nepratēja un, tāpat kā vīrs, neprata krievu valodu. Pirmie trīs bērni šajā ģimenē nomira vēl zīdaiņu vecumā. Arī Josifs smagi slimoja bakas. Uz sejas palika rētas, un roka zaudēja kustīgumu. Vēlāk tā viņu paglāba no iesaukšanas armijas dienestā un gandrīz no nenovēršamas nāves Pirmā pasaules kara frontēs. Dažus gadus pēs Josifa dzimšanas viņa vecāki šķīrās, un tēvs aizbrauca uz Tbilisi. Māte saprata, cik nozīmīga ir izglītība, un, saņemot stipendiju, mazo zēnu nodeva vietējā garīgajā skolā. 1894.gadā viņš kļuva par labāko skolēnu. Tā paša gada septembrī viņu uzņēma Tbilisi Garīgajā akadēmijā, un šī mācību iestāde līdz 1896.g. noteica jaunieša attīstību un garīgo apvārsni.
Mazais Soso( tā bērnībā viņu iesauca māte) bija noslēgts un spītīgs. Ģimenē mīļuma bija maz : tēvs viņu necieta, arī mātei bija smaga roka, bet vienaudži puisēnu neieredzēja. Mazs un vārgs augums, baku atstātās rētas, kreisās rokas pleca un elkoņa locītavas atrofija pēc saņemta trieciena – tas neveicināja viņa iekļaušanos vienaudžu vidū.
Pats Staļins uzrakstīja, ka ar marksismu iepazinies 1897.g., kad viņa draugi sagādājuši attiecīgo literatūru. Tad pat viņš kļuva par slepena marksistiska pulciņa biedru, bet nākamajā 1898.g. viņš iestājās nelegālajā sociāldemokrātiskajā organizācijā(seminārā). 1899.g. Josifu par pārkāpumiem un neierašanos uz eksāmeniem izslēdza no semināra, viņš atgriezās pie mātes un tikai gada beigās atrada darbu. Tagad oficiālas darba vietas aizsegā Josifs sevi pilnībā veltīja revolucionārai darbībai.
…